29 kwietnia 2020 roku zaczęła funkcjonować tzw. Tarcza Finansowa PFR, nazwana później Tarczą Finansową 1.0. Wszyscy przedsiębiorcy, którzy uzyskali subwencję z tego źródła są zobowiązani do jej rozliczenia po upływie jednego roku. Mają na to tylko 10 dni.
Już od 29 kwietnia 2021 roku Polski Fundusz Rozwoju umożliwił dokonywanie rozliczenia subwencji. Należy pamiętać, że termin, w którym należy to zrobić, został określony w postanowieniach umowy zawartej z PFR. Zgodnie z jej postanowieniami firma, która uzyskała subwencję ma obowiązek dokonać jej rozliczenia po upływie roku od dnia wypłaty środków. Rozliczenie powinno nastąpić w okresie 10 dni roboczych następujących po dniu, w którym upłynęło 12 miesięcy od wypłaty subwencji. Dla obliczenia terminu rozliczenia nie będzie zatem istotna data złożenia wniosku o subwencję ani data podpisana umowy. Kluczowa jest data uzyskania środków z subwencji.
Firmy, które otrzymały pomoc w trakcie pierwszych dni obowiązywania tarczy, muszą więc się śpieszyć. Brak rozliczenia w terminie, a zatem nawet jednodniowe opóźnienie, będzie skutkować obowiązkiem zwrotu całości subwencji.
Zobacz także: Tarcza Finansowa 2.0 ruszyła: firmy mogą wnioskować o pomoc
Rozliczenie subwencji PFR będzie następować za pośrednictwem bankowości elektronicznej, w tym samym banku, w którym złożono wniosek o przyznanie pomocy. W pierwszym kroku PFR udostępni propozycję rozliczenia. Po stronie beneficjenta subwencji jest weryfikacja danych zawartych w propozycji, a jeśli jest taka potrzeba także ich uzupełnienie lub zmiana. W przypadku wystąpienia rozbieżności należy je wyjaśnić w odpowiednich urzędach. Po weryfikacji danych oświadczenie należy podpisać i złożyć przed upływem wymaganego terminu.
Jak wspomniano brak rozliczenia oznacza automatyczny obowiązek zwrotu całości subwencji. Po rozliczeniu należy oczekiwać na decyzję PFR odnośnie umorzenia części i spłaty w ratach pozostałej części subwencji.
Maksymalne umorzenie subwencji, zarówno w przypadku sektora MŚP, jak i mikrofirm wynosi 75 proc. przyznanej kwoty.
Eksperci kancelarii TGC Corporate Lawyers służą wsparciem w procesie rozliczania subwencji z Tarczy Finansowej PFR.
ul. Hrubieszowska 2
01-209 Warszawa
Polska
+48 22 295 33 00
contact@tgc.eu
NIP: 525-22-71-480, KRS: 0000167447,
REGON: 01551820200000. Sąd Rejonowy dla
m.st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy