Rosnące znaczenie migracji zarobkowej oraz konieczność zapewnienia równych szans na rynku pracy dla polskich obywateli, skutkują potrzebą opracowania dedykowanej ustawy. W tym celu powstał projekt ustawy o dostępie cudzoziemców do rynku pracy.
Dostęp do rynku pracy przez obcokrajowców – cele projektowanej ustawy
Projekt ustawy o dostępie cudzoziemców do rynku pracy opiera się na fundamentalnych zasadach określonych w ustawie z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy w zakresie zatrudniania cudzoziemców. Oznacza to, że określone grupy cudzoziemców będą miały swobodny dostęp do polskiego rynku pracy, natomiast pozostałe osoby będą mogły wykonywać pracę na warunkach określonych w zezwoleniu na pracę cudzoziemca lub innym odpowiednim akcie administracyjnym.
Projekt ustawy o dostępie cudzoziemców do rynku pracy ma na celu m.in.:
- Uszczelnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, w celu ograniczenia nadużyć i zapewnienia transparentności procesu;
- Pełną elektronizację postępowań, co usprawni i przyspieszy obsługę wniosków, a także ograniczy ryzyko błędów i nieprawidłowości;
- Zmniejszenie zaległości w załatwianiu spraw przez urzędy, co zapewni szybsze i bardziej efektywne rozpatrywanie wniosków;
- Wsparcie integracji cudzoziemców na polskim rynku pracy, poprzez ułatwianie im dostępu do informacji, edukacji i szkoleń.
Ponadto, nowe przepisy mają zapobiegać negatywnym zjawiskom, takim jak wypychanie Polaków z rynku pracy i zaniżanie standardów na rynku pracy. Nowa ustawa o dostępie cudzoziemców do rynku pracy ma być korzystna zarówno dla polskich pracowników, jak i dla cudzoziemców chcących legalnie pracować w Polsce. Regulacja ma bowiem zapewnić lepszą ochronę praw pracowniczych i przyczynić się do większej integracji cudzoziemców.
Zatrudnianie cudzoziemców – najważniejsze zmiany
Projekt ustawy o dostępie cudzoziemców do rynku pracy wprowadza szereg zmian mających doprecyzować i uzupełnić przesłanki dotyczące udzielania zezwolenia na pracę oraz przyjęcia oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi.
Kluczowe zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców:
- Wprowadzenie obligatoryjnych przesłanek odmowy udzielenia zezwolenia na pracę: w przypadku gdy przedsiębiorstwo pracodawcy zostało założone lub działa głównie w celu ułatwiania wjazdu obywatelom państw trzecich.
- Ustanowienie dodatkowych warunków udzielenia zezwolenia na pracę: dla podmiotów nowopowstałych lub korzystających z biur wirtualnych.
- Ograniczenie możliwości udostępniania pracowników pod pozorem outsourcingu pracowniczego.
- Zastąpienie nieskutecznego “testu rynku pracy”: szybszą i bardziej efektywną procedurą, stosowaną w odpowiednich przypadkach.
- Wprowadzenie jaśniejszych przepisów: zapewniających elastyczność zezwoleń na pracę i oświadczeń w zakresie warunków zatrudnienia i wynagrodzenia, przy jednoczesnej ochronie praw cudzoziemców.
- Zaostrzenie sankcji za nielegalne zatrudnienie cudzoziemców: wymiar kary grzywny będzie proporcjonalny do liczby nielegalnie zatrudnionych osób.
- Pełna elektronizacja procedur administracyjnych: obejmujących składanie wniosków, gromadzenie dowodów, wydawanie decyzji, postępowanie odwoławcze.
- Ułatwienie kontroli: poprzez wprowadzenie przepisów pozwalających na skuteczne kontrole ze strony Straży Granicznej i Państwowej Inspekcji Pracy.
- Obowiązek informowania cudzoziemców o ich prawach: pracodawcy będą zobowiązani do informowania cudzoziemców o ich prawach w związku z wykonywaną pracą i możliwością zrzeszania się w związkach zawodowych.
- Programy integracyjne dla cudzoziemców: projekt uwzględnia pomoc w nauce języka polskiego i inne formy integracji.
Organem odpowiedzialnym za projekt ustawy jest MRPiPS, a planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to III kwartał 2024 r. Projekt został uwzględniony w Krajowym Planie Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jako realizacja części kamienia milowego nr A51G dla reformy pn. A4.1 Efektywne instytucje na rzecz rynku pracy.
Zatrudnianie cudzoziemców – jak możemy pomóc?
Kancelaria TGC Corporate Lawyers wspiera pracodawców w zatrudnianiu pracowników spoza UE oraz z krajów Unii Europejskiej.
Nasze usługi obejmują:
Pracownicy spoza UE
- Legalizacja pobytu w Polsce
- Uzyskanie zezwolenia na pracę w Polsce
- Zatrudnienie pracowników z Rosji, Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Armenii
Pracownicy z UE
- Rejestracja pobytu
- Uzyskanie karty pobytu członka rodziny
- Uzyskanie karty stałego pobytu dla obywateli UE i ich rodzin
Dowiedz się więcej: Zatrudnienie cudzoziemców