Fundacja rodzinna, rozwiązanie od lat stosowane w wielu państwach UE, wkrótce może zapewnić bezpieczną kontynuację biznesu i ochronę majątku w dłuższej perspektywie również polskim firmom rodzinnym.
Obecnie w wielu krajach z powodzeniem funkcjonuje instytucja tzw. prywatnej fundacji rodzinnej, czyli fundacji będącej właścicielem przedsiębiorstwa. Dzięki temu majątek firmy pozostaje w rękach rodziny i to w perspektywie dłużej niż jedno pokolenie.
W Polsce rozwiązanie to także może wkrótce stać się częścią systemu prawnego, bowiem 14 grudnia 2022 r. Sejm przyjął projekt ustawy o fundacji rodzinnej przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii we współpracy z Ministerstwem Finansów i partnerami społecznymi. Fundacja rodzinna ma być osobą prawną utworzoną w celu gromadzenia mienia, zarządzania nim w interesie beneficjentów oraz spełniania świadczeń na rzecz beneficjentów.
Fundacja rodzinna ma stanowić swoisty skarbiec rodziny i ma wspomóc funkcjonowanie firmy na przestrzeni wielu pokoleń. Jej celem ma być realizacja wizji fundatora oraz zapewnianie środków dla beneficjentów, lecz szczegółowy cel fundacji rodzinnej określa w statucie jej fundator.
Nazwa fundacji rodzinnej ma zawierać dodatkowe oznaczenie „Fundacja Rodzinna”, w skrócie „F.R.” i będzie podlegać wpisowi do rejestru fundacji rodzinnych prowadzonego przez Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim, czyli „sąd rejestrowy”. Z chwilą wpisania do rejestru fundacja nabywa osobowość prawną.
Fundacja rodzinna będzie mogła wykonywać działalność gospodarczą tylko w zakresie:
Fundację rodzinną będzie mógł założyć fundator, a fundatorem fundacji rodzinnej może być osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych, która złożyła oświadczenie o ustanowieniu fundacji rodzinnej w akcie założycielskim (dopuszcza się możliwość ustanowienia fundacji przez więcej niż jednego fundatora) lub w testamencie (fundacja ustanawiana w testamencie może mieć tylko jednego fundatora).
Do powołania/ustanowienia fundacji rodzinnej konieczne będzie:
Ponadto, fundator będzie wnosił do fundacji rodzinnej mienie na pokrycie funduszu założycielskiego o wartości określonej w statucie, nie niższej jednak niż 100 000 PLN.
Do zadań fundacji będzie natomiast należało gromadzenie i zarządzanie majątkiem przekazanym przez fundatora oraz zapewnianie środków dla beneficjentów.
Fundacja rodzinna będzie mogła być ustanawiana na czas określony albo na czas nieokreślony.
Beneficjentem fundacji rodzinnej może zostać osoba fizyczna oraz Organizacje Pożytku Publicznego (OPP) i to na rzecz beneficjenta działa fundacja rodzinna. Beneficjent zyska ponadto prawo do uzyskiwania informacji o działalności fundacji rodzinnej osobiście lub przez upoważnioną przez siebie osobę, w szczególności do żądania:
z uwzględnieniem przepisów dotyczących ochrony danych osobowych.
Organami fundacji rodzinnej są zarząd, rada nadzorcza oraz zgromadzenie beneficjentów, a do zadań zarządu ma należeć:
Do zadań rady należeć ma z kolei pełnienie funkcji nadzorczych w stosunku do zarządu w zakresie przestrzegania prawa i postanowień zawartych w statucie.
Ponadto, jak wspominano powyżej fundator ustanawia także beneficjentów oraz zgromadzenie beneficjentów, które będą tworzyć beneficjenci uprawnieni do uczestnictwa w nim w ramach statutu.
Zgromadzenie beneficjentów podejmuje uchwały o powołaniu lub odwołaniu członków zarządu lub rady nadzorczej.
Nowy projekt ustawy zakłada m.in.:
Projektowana ustawa ma wejść w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia. Zakłada się, że nastąpi to w 2023 roku.
Prawo spółek – sprawdź, jak możemy pomóc:
ul. Hrubieszowska 2
01-209 Warszawa
Polska
+48 22 295 33 00
contact@tgc.eu
NIP: 525-22-71-480, KRS: 0000167447,
REGON: 01551820200000. Sąd Rejonowy dla
m.st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy