Sprzedaż gotowych spółek to coraz dynamiczniej rozwijający się rynek. Przedsiębiorcy, którzy nie chcą poświęcać czasu na przechodzenie przez proces rejestracji nowego podmiotu, chętnie korzystają z możliwości kupna spółki, która spełnia wszystkie warunki umożliwiające rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej. Na co warto zwrócić uwagę decydując się na zakup spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?
Każda spółka z o.o. musi zostać wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego, więc odpis z KRS jest jednym z podstawowych dokumentów, który powinniśmy otrzymać przy zakupie spółki. Taki wpis zawiera m.in. informacje dotyczące daty i adresu rejestracji spółki, wspólników, dane osób reprezentujących czy przedmiot działalności. Większość gotowych spółek przeznaczonych do sprzedaży posiada maksymalnie szeroki zakres PKD, zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami dozwolone jest wpisanie dziesięciu pozycji przedmiotu działalności. Zawsze warto zweryfikować czy w umowie spółki zostały uwzględnione wszystkie obszary odpowiadające planowanemu profilowi działalności. Ewentualna zmiana jakichkolwiek danych w umowie spółki wiąże się z koniecznością wniesienia stosownych opłat i oczekiwaniem na zatwierdzenie zmian przez KRS.
Minimalna wysokość kapitału zakładowego dla spółki z o.o. to 5 000 złotych, a wkłady powinny być wniesione w całości przed złożeniem wniosku o rejestrację spółki w KRS. Jednak w przypadku spółek rejestrowanych przez S24 pokrycie kapitału zakładowego powinno nastąpić maksymalnie w terminie siedmiu dni od dnia wpisania spółki do rejestru. Od oferującego spółkę na sprzedaż powinniśmy więc otrzymać potwierdzenie, że kapitał zakładowy rzeczywiście został wpłacony.
Założenie rachunku bankowego to jedna z najbardziej pracochłonnych czynności przy zakładaniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Duża część oferowanych do sprzedaży spółek z o.o. nie posiada konta w banku, co w rzeczywistości uniemożliwia rozpoczęcie działalności gospodarczej. Banki wymagają kompletnej dokumentacji beneficjenta rzeczywistego i szczegółowo weryfikują wspólników oraz członków zarządu spółki, szczególnie w przypadku udziałowców zagranicznych. Taki proces w niektórych przypadkach może trwać nawet kilka tygodni.
Kupno gotowej spółki z aktywnym rachunkiem bankowym znacznie skraca rzeczywisty czas rozpoczęcia działalności biznesowej. W takim wypadku wymagana jest wyłącznie aktualizacja danych firmy i wspólników, bez konieczności przechodzenia od początku przez cały proces zakładania konta. Należy się jednakże liczyć z koniecznością ponownego przedstawienia kompletnej dokumentacji beneficjenta rzeczywistego. Jest to wymagane przy każdej zmianie udziałowca spółki.
Większość spółek z o.o. jest płatnikami VAT. Sama procedura rejestracji podatnika VAT nie jest skomplikowana i czasochłonna, jednak do jej wykonania niezbędne jest posiadanie rachunku bankowego. Spółki, które nie mają aktywnego konta w banku muszą się liczyć z dłuższym czasem oczekiwania na status podatnika VAT, co z kolei wyklucza bądź co najmniej utrudnia rozpoczęcie sprzedaży lub wykonywania usług. Zgodnie z obowiązującymi przepisami wniosek o rejestrację jako podatnika VAT należy zgłosić co najmniej 7 dni przed pierwszą transakcją VAT.
Większość przedsiębiorców decyduje się na zakup spółek z o.o. z czystą historią. W takim przypadku podmiot, od którego kupujemy spółkę, powinien dostarczyć dokumenty potwierdzające, że spółka nie prowadziła działalności gospodarczej, czyli nie wystawiała faktur. W dokumentacji księgowej po stronie przychodów powinien znaleźć się jedynie kapitał zakładowy. Najczęściej spółki, które nie prowadziły działalności gospodarczej odnotowują niewielkie wydatki związane z kosztami rejestracji, siedziby czy pieczątek.
Dużo bardziej skomplikowana jest weryfikacja spółek z historią. W takim przypadku pomocna będzie analiza dokumentów z KRS, Urzędu Skarbowego, ZUS, wywiadowni gospodarczych i rejestrów dłużników.
Zakup gotowej spółki z o.o. praktycznie umożliwia natychmiastowe rozpoczęcie działalności. Zmiana wspólnika oraz składu zarządu są ważne z chwilą podpisania umowy sprzedaży udziałów oraz podjęcia uchwał o powołaniu nowego zarządu. W kolejnych krokach należy zadbać o jak najszybszą aktualizację danych spółki w rejestrach, zapewnieniu siedziby prowadzenia działalności, obsługi księgowej czy kadrowo – płacowej. Jeśli spółka nie posiada własnych zasobów może skorzystać ze wsparcia firm zewnętrznych. Usługi komplementarne często oferowane są także przez podmioty oferujące spółki na sprzedaż.
Prawo spółek – sprawdź, jak możemy pomóc:
ul. Hrubieszowska 2
01-209 Warszawa
Polska
+48 22 295 33 00
contact@tgc.eu
NIP: 525-22-71-480, KRS: 0000167447,
REGON: 01551820200000. Sąd Rejonowy dla
m.st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy