6.04.2022 Prawo spółek

Kradzież spółek – newsletter KRS zwiększy ochronę przedsiębiorców


Kradzież spółek to coraz powszechniejszy proceder, któremu przeciwdziałać ma nowelizacja ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym wprowadzająca nowe rozwiązanie – newsletter KRS.

22 marca 2022 r. Rząd przyjął przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt nowelizacji ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. Nowe przepisy mają zwiększyć bezpieczeństwo prawne przedsiębiorców i przeciwdziałać tzw. kradzieży spółek.

Newsletter KRS już w maju 2022

Nowela ma wprowadzić do ustawy o KRS art. 10a ust. 1, na mocy którego wdrożone zostanie nowe narzędzie pozwalające przedsiębiorcom bronić się przed tzw. kradzieżą spółek. Narzędziem tym jest newsletter KRS rozsyłany e-mailem.

Newsletter KRS będzie dostępny od 19 maja 2022 r. i ma automatycznie sygnalizować o ewentualnym przejęciu spółki przez oszustów. Zapewni on przedsiębiorcom natychmiastowy dostęp do informacji na temat:

  • wszelkich zmian rejestrowych,
  • zarejestrowaniu sprawy w postępowaniu rejestrowym,

dzięki czemu zapobiegnie tzw. kradzieży spółki.

Zobacz także: Nowa ustawa deweloperska – ważne zmiany od 1 lipca 2022

Newsletter KRS poinformuje o próbie oszustwa

Usługa newslettera KRS ma zapobiegać oszustwom polegającym na zmianie wpisów w Krajowym Rejestrze Sądowym na podstawie sfałszowanych dokumentów, dzięki której oszuści dokonują tzw. kradzieży spółek, czyli przejmują reprezentację spółki bez wiedzy ich prawowitych zarządców i wspólników.

W praktyce w przypadku próby dokonania „kradzieży spółki” przedsiębiorca automatycznie otrzyma newsletter sygnalizujący o takim zdarzeniu. Pozwoli to na szybką reakcję i udaremnienie oszustwa z pomocą organów ściągania, a osoby uprawnione będą mogły zaskarżyć orzeczenie o wpisie.

Obecnie zmiany w KRS są dokonywane automatycznie, a referendarze sądowi nie dysponują narzędziem umożliwiającym weryfikację każdego zgłoszenia pod kątem ewentualnego oszustwa.

Newsletter KRS ma ruszyć 19 maja 2022 r., a projekt przepisów nowelizujących ustawę wkrótce trafi do Sejmu.

Prawo spółek – sprawdź, jak możemy pomóc:


Chcesz być na bieżąco?
Subskrybuj nasz newsletter!
Pełna treść zgody

TGC Corporate Lawyers

ul. Hrubieszowska 2
01-209 Warszawa
Polska

+48 22 295 33 00
contact@tgc.eu

NIP: 525-22-71-480, KRS: 0000167447,
REGON: 01551820200000. Sąd Rejonowy dla
m.st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy

Mapa