15.02.2021 Nieruchomości

Nieruchomości – koniec podatkowej i proceduralnej równości


Po brexicie, gdy Wielka Brytania stała się krajem pozaunijnym, pojawiły się bariery podatkowe i administracyjne dla zakupu nieruchomości, a unijno-brytyjska umowa handlowa nie reguluje tej kwestii.

Rozstanie Wielkiej Brytanii z Unią Europejską spowodowało, że zasada swobody przepływu kapitału przestała obowiązywać i gdy napływa kapitał w celu zakupu nieruchomości przez Brytyjczyka lub udziałów w spółkach posiadających nieruchomości w Polsce przez spółki brytyjskie, trzeba uzyskać zezwolenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. W praktyce zebranie odpowiednich dokumentów i oczekiwanie na wydanie zezwolenia może potrwać nawet kilka miesięcy. Tym bardziej że MSWiA może zawczasu sprawdzić, także przy pomocy właściwych organów administracji rządowej, czy nabycie nieruchomości przez cudzoziemca nie spowoduje zagrożenia np. obronności, bezpieczeństwa państwa lub porządku publicznego – wyjaśnia Grzegorz Witczak, adwokat, Dyrektor Działu Prawa Gospodarczego i Nieruchomości w TGC Corporate Lawyers, w publikacji na łamach „Rzeczpospolitej”.

Więcej informacji w publikacji “Koniec podatkowej i proceduralnej równości” w wydaniu „Rzeczpospolitej” z dnia 15 lutego 2021 r.

Zobacz także: Jak zarządzać ryzykiem w biznesie?

Prawo nieruchomości – sprawdź, jak możemy pomóc:


Chcesz być na bieżąco?
Subskrybuj nasz newsletter!
Pełna treść zgody

TGC Corporate Lawyers

ul. Hrubieszowska 2
01-209 Warszawa
Polska

+48 22 295 33 00
contact@tgc.eu

NIP: 525-22-71-480, KRS: 0000167447,
REGON: 01551820200000. Sąd Rejonowy dla
m.st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy

Mapa