17.08.2021 Prawo pracy

Nowe przepisy umożliwią pracodawcy sprawdzenie czy pracownik zaszczepił się przeciw COVID-19


Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało wprowadzenie przepisów umożliwiających pracodawcom sprawdzenie czy pracownik zaszczepił się przeciw COVID-19.  Obecnie dane te objęte są tajemnicą lekarską.

Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt przepisów przewidujący możliwość sprawdzania przez pracodawcę, czy pracownik jest zaszczepiony, czy też nie. Nowe uprawnienia zyskają wszyscy pracodawcy, bez względu na sektor w jakim działają, a celem wprowadzenia tych przepisów jest zapewnienie bezpieczeństwa w zakładach pracy.

Zgodnie z projektem pracodawcy będą mogli również przesunąć pracownika niezaszczepionego w inne miejsce pracy lub polecić pracę zdalną, tak by ograniczyć ewentualny kontakt z innymi osobami, a także skierować pracownika niezaszczepionego na test w kierunku koronawirusa.

Przygotowany projekt ma wkrótce trafić pod obrady Sejmu.

Warto wspomnieć, iż obecny stan prawny nie daje pracodawcy prawa do pozyskiwania informacji na temat poddaniu się pracownika szczepieniu przeciw COVID-19, ani żadnemu innemu szczepieniu, a wszelkie dane o zdrowiu pracownika, poza badaniami okresowymi i wstępnymi, są objęte tajemnicą lekarską. Poinformowanie współpracowników i pracodawcy o zaszczepieniu się, wydaje się jednak być społecznie uzasadnione i może przyczynić się do dalszego zapobiegania rozwojowi pandemii koronawirusa.

Prawo pracy – sprawdź, jak możemy pomóc:

Zobacz także: Czy pracodawca może pytać pracownika o szczepienie przeciw COVID-19?


Chcesz być na bieżąco?
Subskrybuj nasz newsletter!
Pełna treść zgody

TGC Corporate Lawyers

ul. Hrubieszowska 2
01-209 Warszawa
Polska

+48 22 295 33 00
contact@tgc.eu

NIP: 525-22-71-480, KRS: 0000167447,
REGON: 01551820200000. Sąd Rejonowy dla
m.st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy

Mapa