W dniu 4 kwietnia 2022 r. Prezydent podpisał ustawę o zmianie Kodeksu spółek handlowych. Nowelizacja wprowadza regulacje dotyczące funkcjonowania grup spółek oraz zasad zarządzania i nadzoru nad spółkami handlowymi.
Znowelizowana ustawa wprowadza do polskiego prawa spółek szereg zmian. W praktyce mają one zachęcić przedsiębiorców do prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki oraz uzupełnić przyjęte regulacje z innych ustaw., m.in. ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz ustawy – Prawo upadłościowe.
Nowelizacja ustawy o KSH wprowadza do polskiego prawa spółek definicję grupy spółek i reguluje zasady ich funkcjonowania. Zgodnie z nowymi przepisami grupa spółek to spółka dominująca i spółka albo spółki zależne, będące spółkami kapitałowymi, kierujące się zgodnie z uchwałą o uczestnictwie w grupie spółek wspólną strategią w celu realizacji interesu grupy spółek, uzasadniającą sprawowanie przez spółkę dominującą jednolitego kierownictwa nad spółką zależną albo spółkami zależnymi.
Regulacje z zakresie działania grupy spółek obejmują następujące rozwiązania:
Ponadto, co istotne, przepisy znowelizowanej ustawy o spółce zależnej uczestniczącej w grupie spółek nie będą stosowane w odniesieniu do:
Zmienione przepisy zwiększają nadzór nad spółką. Nadzór sprawowany jest przez radę nadzorczą, a nowe rozwiązanie polega na wprowadzeniu obowiązku przekazania radzie wszelkich informacji, dokumentów, sprawozdań lub wyjaśnień nie później niż w terminie dwóch tygodni od dnia wpłynięcia żądania rady do organu lub osoby obowiązanej.
Ponadto w znowelizowanej ustawie znalazł się zapis, iż członek zarządu, rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej nie może ujawniać tajemnic spółki również po wygaśnięciu mandatu, a swoje obowiązki powinien wykonywać z wszelką starannością i działając lojalnie wobec spółki.
Rada nadzorcza może także ustanowić doraźny lub stały komitet, składający się z członków rady nadzorczej. Komitet ten ma pełnić określone czynności nadzorcze, może też podejmować uchwały w sprawie zbadania na koszt spółki określonej sprawy dotyczącej działalności spółki lub jej majątku przez wybranego doradcę rady nadzorczej.
Zgodnie z nowymi regulacjami rada nadzorczej ma obowiązek informowania, z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem, kluczowego biegłego rewidenta, który przeprowadza badanie sprawozdania finansowego spółki o tym, kiedy ma się odbyć posiedzenie rady dotyczące sprawozdania z działalności spółki.
Jeśli natomiast sprawozdanie finansowe spółki podlega badaniu ustawowemu, w posiedzeniu rady nadzorczej powinien uczestniczyć kluczowy biegły rewident lub inny przedstawiciel firmy audytorskiej. Przedstawi on radzie nadzorczej sprawozdanie z badania, w tym ocenę podstaw przyjętego oświadczenia odnoszącego się do zdolności spółki do kontynuowania działalności oraz udzieli odpowiedzi na pytania członków rady.
Ustawa wejdzie w życie po upływie 6 miesięcy od dnia jej ogłoszenia.
Prawo spółek – sprawdź, jak możemy pomóc:
ul. Hrubieszowska 2
01-209 Warszawa
Polska
+48 22 295 33 00
contact@tgc.eu
NIP: 525-22-71-480, KRS: 0000167447,
REGON: 01551820200000. Sąd Rejonowy dla
m.st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy