Za niecały miesiąc, z dniem 13 października 2022 roku wejdą w życie znowelizowane przepisy kodeksu spółek handlowych. Ta nowelizacja to jedna z większych dotychczasowych zmian w prawie spółek.
Podpisana 4 kwietnia 2022 r. przez Prezydenta długo procedowana nowelizacja kodeksu spółek handlowych obejmować będzie między innymi w następujące obszary prawa spółek:
Nowe przepisy mają umożliwić spółkom, które będą uczestniczyć w grupie spółek, realizację wspólnego interesu. Grupa spółek to spółka dominująca i spółka lub spółki od niej zależne, będące spółkami kapitałowymi, które na podstawie uchwały o uczestnictwie w grupie spółek, kierują się wspólną wewnątrzgrupową strategią.
Nowe regulacje dotyczące grup spółek umożliwią między innymi:
Kolejna istotna zmiana dotyczy odpowiedzialności członków zarządów i rad nadzorczych (oraz członków komisji rewizyjnych i likwidatorów) i zakłada wprowadzenie reguły Business Judgment Rule. Umożliwi to zwolnienie z odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną spółce wskutek decyzji organów, które okazały się błędne, o ile były one podejmowane w granicach uzasadnionego ryzyka biznesowego w oparciu o adekwatne do okoliczności informacje.
Po nowelizacji, rada nadzorcza otrzyma uprawnienia, które umożliwią jej między innymi żądanie od zarządu informacji o sytuacji spółki, postępach w realizacji planów (strategii) rozwoju, transakcjach i innych istotnych biznesowo zdarzeniach, a także obowiązek niezwłocznego przekazywania informacji i dokumentów, których rada nadzorcza zażąda w terminie 2 tygodni.
Ponadto nowelizacja wprowadza możliwość powołania doradcy rady nadzorczej dla zbadania określonego zagadnienia działalności spółki lub jej stanu majątkowego.
Zarówno posiedzenia rady nadzorczej jak i zarządu zostaną sformalizowane, co wiązać się będzie między innymi z tym, że uchwały tych organów będą musiały być protokołowane.
Kadencja członków zarządu po nowelizacji będzie obliczana w pełnych latach obrotowych. Po wygaśnięciu kadencji, nowelizacja wprowadza dodatkowy obowiązek lojalności i zachowania tajemnicy co do uzyskanych informacji w trakcie sprawowania funkcji. Rozszerzony zostanie również katalog przestępstw, w przypadku których osoba skazana prawomocnym wyrokiem nie może pełnić funkcji członka zarządu, rady nadzorczej, komisji rewizyjnej, likwidatora czy prokurenta.
Autorka:
Karolina Piątek
Junior Associate
TGC Corporate Lawyers
Prawo spółek – sprawdź, jak możemy pomóc:
ul. Hrubieszowska 2
01-209 Warszawa
Polska
+48 22 295 33 00
contact@tgc.eu
NIP: 525-22-71-480, KRS: 0000167447,
REGON: 01551820200000. Sąd Rejonowy dla
m.st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy