W związku z negatywnym wpływem COVID-19 na gospodarkę, wielu przedsiębiorców zostało zmuszonych do zmian w strukturze zatrudnienia, likwidacji stanowisk, czy też całych przedsiębiorstw. W jakich przypadkach pracodawcę obowiązują przepisy dotyczące zwolnień grupowych?
Pracodawca, który planuje rozwiązać z pracownikami stosunek pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, może być zobowiązany do stosowania przepisów ustawy o zwolnieniach grupowych. Znajduje ona zastosowanie gdy:
Rozwiązanie stosunków pracy w niniejszy sposób nazwane jest zwolnieniem grupowym i nakłada na pracodawcę szczególne obowiązki, których spełnienie jest niezbędne do prawidłowego przeprowadzenia takiego zwolnienia.
Pracodawca planujący zwolnienia grupowe ma obowiązek skonsultowania zamiaru przeprowadzenia takiego zwolnienia:
Przedmiotem konsultacji jest w szczególności uniknięcie lub zmniejszenie rozmiaru planowanego zwolnienia grupowego oraz sprawy dotyczące pracowników w kontekście planowanego zwolnienia, np. uzyskanie innego zatrudnienia dla pracowników objętych planowanym zwolnieniem, bądź możliwość przekwalifikowania lub przeszkolenia zawodowego takich pracowników.
Pracodawca zobligowany jest do pisemnego zawiadomienia zakładowych organizacji związkowych, m.in. o:
Powyższe informacje pracodawca przekazuje na piśmie właściwemu powiatowemu urzędowi pracy.
Kolejny obowiązkowy krok to zawarcie porozumienia, określającego zasady postępowania w sprawach dotyczących pracowników objętych planowanym zwolnieniem grupowym oraz obowiązki pracodawcy w zakresie niezbędnym do rozstrzygnięcia innych spraw pracowniczych związanych z tym zwolnieniem. Co do zasady porozumienie zawiera pracodawca z zakładowymi organizacjami związkowymi, jednak jeżeli nie jest to możliwe zasady postępowania w sprawach dotyczących pracowników objętych planowanym zwolnieniem grupowym ustala pracodawca w regulaminie. Niniejsze zasady są również ustalane przez pracodawcę w regulaminie, jeżeli w jego zakładzie pracy nie działają zakładowe organizacje związkowe – dzieje się to po konsultacji z przedstawicielami pracowników. Zawarcie porozumienia lub wydanie regulaminu następuje w terminie nie dłuższym niż 20 dni od przekazania zakładowym organizacjom związkowym pisemnego zawiadomienia, wymaganego podczas konsultacji.
Po zawarciu porozumienia lub wydaniu odpowiedniego regulaminu pracodawca zawiadamia na piśmie właściwy powiatowy urząd pracy o przyjętych ustaleniach dotyczących grupowego zwolnienia w tym o:
Kopię niniejszego zawiadomienia pracodawca przekazuje również zakładowym organizacjom związkowym lub przedstawicielom pracowników. Podmioty te mogą przekazać powiatowemu urzędowi pracy swoją opinię w sprawie grupowego zwolnienia. Zawiadomienie nie jest wymagane w razie zakończenia działalności pracodawcy wskutek prawomocnego orzeczenia sądowego.
Pracownik, z którym rozwiązano stosunek pracy w ramach zwolnienia grupowego, ma prawo do odprawy pieniężnej, której wysokość zależy od stażu pracy u danego pracodawcy, tj.:
W każdym przypadku wysokość odprawy nie może przekraczać kwoty 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę. Pracownikowi, któremu świadczenie to nie zostało wypłacone, przysługuje roszczenie do sądu o odprawę. Roszczenie to nie wyklucza ubiegania się o odszkodowanie za naruszenie przepisów o wypowiadaniu umów o pracę.
Wypłata odprawy pieniężnej obowiązuje również w sytuacji zwolnienia indywidualnego dokonanego na podstawie przepisów ustawy o zwolnieniach grupowych, tj. gdy przy zachowaniu przesłanek zwolnienia grupowego pracodawca rozwiązuje stosunki pracy z mniejszą liczbą pracowników niż jest to wymagane przy zwolnieniu grupowym.
Na pracodawcę, który przeprowadził zwolnienie grupowe, nałożono również obowiązek ponownego zatrudnienia pracownika, z którym stosunek pracy został rozwiązany w ramach tego zwolnienia. Niniejszy obowiązek stosuje się do pracodawcy:
Pracodawca powinien ponownie zatrudnić zwolnionego pracownika w okresie 15 miesięcy od dnia rozwiązania z nim stosunku pracy w ramach zwolnienia grupowego.
Firmom, które stoją przed koniecznością redukcji zatrudnienia oferujemy wsparcie w zakresie wyboru najkorzystniejszej w danej sytuacji formy zwolnień. Zajmujemy się analizą i minimalizacją ryzyka ewentualnych sporów oraz przygotowaniem niezbędnej dokumentacji, w tym umów o rozwiązanie umów o pracę, umów o świadczenie usług czy kontraktów managerskich.
ul. Hrubieszowska 2
01-209 Warszawa
Polska
+48 22 295 33 00
contact@tgc.eu
NIP: 525-22-71-480, KRS: 0000167447,
REGON: 01551820200000. Sąd Rejonowy dla
m.st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy