2.12.2024 Prawo spółek

Obowiązkowe doręczenia elektroniczne najwcześniej od 1 stycznia 2025 r.


Minister Cyfryzacji po raz kolejny odroczył termin wprowadzenia obowiązkowych e-doręczeń. Zgodnie z komunikatem ogłoszonym w Dzienniku Ustaw z 19 lipca 2024 r., termin wdrożenia tego rozwiązania zmienił się z 1 października 2024 r. na 1 stycznia 2025 r. Resort cyfryzacji podkreśla, że była to już ostatnia aktualizacja, która wynikała konieczności przeprowadzenia procesu legislacyjnego, zmieniającego Ustawę o doręczeniach elektronicznych.

E-doręczenia: z czego wynika kolejna zmiana?

Zdaniem ministerstwa brakuje wystarczającej gotowości ze strony obowiązanych podmiotów publicznych, do doręczania korespondencji z wykorzystaniem publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego i publicznej usługi hybrydowej. Wnioski o utworzenie adresu do doręczeń złożyło jedynie 30 procent tych instytucji. Planowany jest zatem okres przejściowy, do 31 grudnia 2025, pozwalający na stopniowe dostosowywanie się do nowego rozwiązania i akcję promocyjną. W okresie przejściowym będą obowiązywać dotychczasowe (poczta, e-PUAP) i nowe rozwiązania.

Konieczne będzie też wyłonienie nowego Operatora Wyznaczonego (OW). Obecnie jest nim Poczta Polska, jednak kadencja tego operatora upływa wraz z końcem 2025 r. Urząd Komunikacji Elektronicznej przygotowuje konkurs na nowego OW. Do systemu dołączą też nowi prywatni dostawcy usług.

E-doręczenia: Jakich instytucji dotyczy zmiana terminu?

Zgodnie z Ustawą o doręczeniach elektronicznych nowe rozwiązanie kierowane jest m.in. do przedsiębiorców, osób wykonujących zawody zaufania publicznego, samorządów oraz organów publicznych, a wdrożenie obowiązkowych e-doręczeń ma się odbywać etapami, zależnie od rodzaju podmiotu i daty jego rejestracji w CEiDG lub KRS.

Podmioty niepubliczne:

  • Firmy, które będą rejestrować działalność w CEiDG lub KRS od 1 stycznia 2025 r., założą skrzynki do e-doręczeń podczas rejestracji.
  • Firmy, które zarejestrowały lub zarejestrują działalność w CEiDG do 31 grudnia 2024 r., muszą mieć adres do e-doręczeń od 1 października 2026 r., jeśli jednak dokonają zmiany we wpisie po 30 czerwca 2025 r.,będą składać wnioski o adres e-doręczeń od 1 lipca 2025 r., przy rejestracji zmian.
  • Firmy, które zarejestrowały lub zarejestrują działalność w KRS przed 1 stycznia 2025 r. muszą mieć adres do e-doręczeń od 1 kwietnia 2025 r.
  • Przedstawiciele zawodów zaufania publicznego adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego, doradcy restrukturyzacyjnego, rzecznika patentowego, notariusza – będą zobowiązani do posługiwania się e-doręczeniami od 1 stycznia 2025 r.

Podmioty publiczne:

  • Organy administracji rządowej oraz jednostki budżetowe obsługujące te organy, organy władzy publicznej, ZUS, KRUS, NFZ, SPZOZ, PAN, uczelnie publiczne, publiczne instytucje kultury, jednostki samorządu terytorialnego oraz ich związki (w zakresie publicznej usługi doręczenia elektronicznego) muszą mieć adres do e-doręczeń od 1 stycznia 2025 r.
  • Jednostki samorządu terytorialnego oraz ich związki (w zakresie publicznej usługi hybrydowej), sądy, trybunały, komornicy, prokuratura, organy ścigania i Służba Więzienna –  od 1 października 2029 r.

E-doręczenia: wsparcie kancelarii

Bez względu na przesunięcie ostatecznego terminu, wniosek o utworzenie adresu do doręczeń można złożyć już teraz, a adres aktywować 1 stycznia 2025 r.

Nasza kancelaria wspiera przedsiębiorców przy założeniu i aktywacji skrzynki do e-doręczeń.

E-doręczenia: Sprawdź, jak możemy pomóc!

Autorka: Małgorzata Gutorska, Starszy Specjalista ds. Prawa Spółek, TGC Corporate Lawyers


Chcesz być na bieżąco?
Subskrybuj nasz newsletter!
Pełna treść zgody

TGC Corporate Lawyers

ul. Hrubieszowska 2
01-209 Warszawa
Polska

+48 22 295 33 00
contact@tgc.eu

NIP: 525-22-71-480, KRS: 0000167447,
REGON: 01551820200000. Sąd Rejonowy dla
m.st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy

Mapa