Aktualnie w polskim Sejmie trwają prace nad projektem ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary. Jego celem jest przede wszystkim rozszerzenie podstaw odpowiedzialności przedsiębiorców za czyny zabronione. W projekcie ustawy przewidziano także regulacje chroniące osoby zgłaszające informacje o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu danego podmiotu, tzw. sygnalistów.
Autorzy projektu ustawy wskazują na analizy, z których wynika, że dotychczas obowiązujące uregulowania przewidziane m.in. Kodeksie pracy nie gwarantują właściwej ochrony przed represjami osobom sygnalizującym nieprawidłowości w firmach. W związku z powyższym zaproponowane zostały regulacje mające zagwarantować im odpowiednią swobodę działania, przez eliminację podstawowych zagrożeń związanych z działalnością sygnalistów, w tym utratę pracy.
Projektowane unormowania mają na celu skutkować wzmocnieniem przestrzegania zasad praworządności w praktyce funkcjonowania podmiotów zbiorowych. W uzasadnieniu projektodawcy zwracają uwagę, iż najistotniejszą i posiadającą największy ciężar nieprawidłowością, która może zostać zgłoszona przez sygnalistę, jest podejrzenie popełnienia przestępstwa.
Do objęcia sygnalistów ochroną projekt ustawy obliguje tzw. podmioty zbiorowe. Zakres tego pojęcia będzie bardzo szeroki, będzie on bowiem obejmował:
Projekt zakłada wyłączenie spod definicji podmiotu zbiorowego Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego oraz ich związków.
W projekcie ustawy brak jest definicji „osoby zgłaszającej”. Określone zostało natomiast pojęcie „sygnalizowania nieprawidłowości”. Zgodnie z projektem organy podmiotu zbiorowego będą zobligowane do wyjaśniania zgłaszanych przez pracowników, członków organów, osób działających w imieniu lub w interesie podmiotu zbiorowego informacji świadczącej o:
Zgodnie z projektem, organy podmiotu zbiorowego, a w szczególności wyznaczony organ podmiotu zbiorowego nadzorujący przestrzeganie zasad i przepisów regulujących działalność podmiotu, lub osoby sprawujące nadzór wewnętrzny dążyć będą do zapewnia sygnalistom ochrony co najmniej przed działaniami o charakterze:
Jeżeli w związku ze zgłoszonymi informacjami, doszłoby do działań odwetowych polegających na naruszeniu uprawnień pracowniczych wobec osoby zgłaszającej informacje lub do zakończenia stosunku pracy lub umowy wzajemnej z tą osobą, sąd na wniosek osoby, która zgłosiła te informacje, może orzec o:
Sąd orzekając odszkodowanie w związku z naruszeniem uprawnień pracowniczych lub zakończeniem stosunku pracy, ustalać będzie jego wysokość na podstawie Kodeksu pracy. W uzasadnionych jednak wypadkach sąd będzie mógł orzec odszkodowanie za cały okres pozostawania bez pracy przez osobę zgłaszającą informację. Warunkiem jednak jest aby zgłoszone informacje były zasadne i mogły doprowadzić do zapobiegnięcia czynowi zabronionemu lub szybszego jego wykrycia. Spod ochrony wyłączeni zostaliby sprawcy czynu, chyba że osoby takie ujawniłyby podmiotowi zbiorowemu i organowi ścigania wszystkie istotne okoliczności czynu.
Należy zauważyć, że obowiązująca ustawa z dnia 28 października 2002 r. o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary weszła w życie kilkanaście lat temu, jednakże sądy wydały niewiele wyroków w oparciu o jej unormowania. Z uwagi więc na nieskuteczność funkcjonujących dotychczas unormowań, a także konieczność poprawy efektywności narzędzi służących zwłaszcza zwalczaniu poważnej przestępczości gospodarczej i skarbowej, zdaniem ustawodawcy niezbędne jest uchwalenie nowych przepisów.
Czytaj także: Sygnaliści – projekt dyrektywy w sprawie ochrony osób zgłaszających przypadki naruszenia prawa Unii
Autor:
Sylwia Składzień
Radca prawny, Associate
TGC Corporate Lawyers
Ochrona sygnalistów – sprawdź, jak możemy pomóc:
ul. Hrubieszowska 2
01-209 Warszawa
Polska
+48 22 295 33 00
contact@tgc.eu
NIP: 525-22-71-480, KRS: 0000167447,
REGON: 01551820200000. Sąd Rejonowy dla
m.st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy