W dniu 26 kwietnia 2023 r. w życie wchodzi ustawa z 9 marca 2023 r, o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona m. in. nowe uprawnienia dla pracowników, w tym dodatkowe urlopy dla rodziców i opiekunów, a także zmienia zasady zawierania umów o pracę, w tym umów na okres próbny.
Prorodzicielska i propracownicza nowelizacja Kodeksu pracy ukazała się w Dzienniku Ustaw 4 kwietnia 2023 r., co oznacza że nowe przepisy wchodzą w życie już 26 kwietnia 2023 r.
Zmian jest wiele, a wśród nich dodatkowe urlopy i przerwy w pracy, zmiany w urlopie rodzicielskim, nowe rozwiązania w zakresie zawierania umów o pracę oraz rozszerzony zakres informacji przekazywanych pracownikom. Poniżej prezentujemy skrót najważniejszych rozwiązań jakie zaczną obowiązywać za sprawą omawianej nowelizacji.
W dniu 26 kwietnia 2023 r. do Kodeksu pracy wejdą dwa nowe rodzaje urlopów:
Ponadto, pracownik-rodzic dziecka do lat 8 będzie mógł wnioskować o elastyczną organizację pracy. Wniosek o elastyczną organizację czasu pracy dotyczyć będzie np. pracy zdalnej, pracy hybrydowej lub obniżenia wymiaru czasu pracy. Wniosek trzeba będzie złożyć w terminie nie krótszym niż 21 dni przed planowanym rozpoczęciem korzystania z elastycznej organizacji pracy.
Pracodawca rozpatrzy wniosek pracownika, uwzględniając jego/jej potrzeby, w tym termin oraz przyczynę konieczności korzystania z elastycznej organizacji pracy, a także potrzeby i możliwości pracodawcy, w tym konieczność zapewnienia normalnego toku pracy, organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika. O uwzględnieniu wniosku albo o przyczynie odmowy uwzględnienia wniosku albo o innym możliwym terminie zastosowania elastycznej organizacji pracy niż wskazany we wniosku pracodawca poinformuje pracownika w postaci papierowej lub elektronicznej w terminie 7 dni od dnia otrzymania wniosku.
Nowelizacja Kodeksu Pracy wprowadza także dwie dodatkowe przerwy wliczane do czasu pracy:
Dodatkowo, nowelizacja przewiduje zmiany w urlopie rodzicielskim:
W dniu 26 kwietnia 2023 r. w życie wejdą również przepisy pozwalające raz w roku pracownikowi, który przez co najmniej 6 miesięcy pracował u danego pracodawcy, wnioskować o zmianę rodzaju umowy na umowę o pracę na czas nieokreślony lub o bardziej przewidywalne i bezpieczne warunki pracy. Pracodawca będzie musiał odpowiedzieć na taki wniosek, a w przypadku nieuwzględnienia wniosku pracownika, pracodawca zobowiązany będzie uzasadnić swoją decyzję.
Kolejne nowe rozwiązania w zakresie umów przewidują, że:
W świetle nowych przepisów, pracodawca będzie zobowiązany przekazywać pracownikom znacznie więcej informacji niż dotychczas. Wprowadzony zostanie m. in. obowiązek informowania wszystkich pracowników w sposób przyjęty u danego pracodawcy o:
Ponadto, pracodawca w terminie 7 dni od dopuszczenia pracownika do pracy będzie dostarczał pracownikowi w formie pisemnej lub elektronicznej informacje dotyczące m.in. dobowego i tygodniowego wymiaru czasu pracy oraz pracy w godzinach nadliczbowych i rekompensaty za nią. Tym samym, informacja o warunkach zatrudnienia zostanie bardziej rozbudowana.
Rozszerzenie obowiązku informowania pracowników o warunkach zatrudnienia obejmie również pracowników skierowanych do pracy do państw UE lub państw trzecich. Pracodawca będzie informował m.in. o prawie do szkoleń czy długości płatnego urlopu.
Przepisy w zakresie rozszerzonego informowania obejmą tylko nowo zatrudnionych, pracownicy już pozostający w zatrudnieniu będą jednak mogli wystąpić z wnioskiem o przedstawienie im takich dodatkowych informacji.
Zmiany w prawie pracy, które zaczną obowiązywać już 26 kwietnia, czyli tuz przed długim majowym weekendem, to szereg nowych obowiązków dla pracodawców i konieczność spełnienia wielu wymogów. Czasu jest niewiele, a trzeba m.in. uaktualnić systemy rejestrowania czasu pracy, wypracować nowe podejście do procesu zatrudniania (określać z góry na ile czasu pracodawca będzie chciał zatrudnić pracownika), dostosować obecne systemy kadrowo-płacowe oraz przypisać zasoby ludzkie do obsługi nowych wniosków i do realizacji nowych obowiązków kadrowych.
Sprawdź usługę: Kadry i płace – kompleksowa obsługa dla firm
Pracy jest wiele, głównie dla kadr, płac, działu prawnego i IT, a należy przy tym pamiętać, iż od 7 kwietnia obowiązują także nowe przepisy na mocy których praca zdalna na stałe trafiła do Kodeksu pracy. Wszystko to nie ułatwia przedsiębiorcom zadania. Szukając rozwiązania, warto postawić na sprawdzone kompleksowe rozwiązania dla firm.
Nowelizacja Kodeksu Pracy – sprawdź, jak możemy pomóc:
ul. Hrubieszowska 2
01-209 Warszawa
Polska
+48 22 295 33 00
contact@tgc.eu
NIP: 525-22-71-480, KRS: 0000167447,
REGON: 01551820200000. Sąd Rejonowy dla
m.st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy