Polski Fundusz Rozwoju kontynuuje działania mające na celu odzyskanie środków przyznanych małym i średnim przedsiębiorcom w ramach tzw. „Tarczy antycovidowej”. Dotychczas takie wezwania otrzymało ponad 5,6 tysiąca firm. Niedługo żądania zwrotu środków zostaną wysłane do kolejnych podmiotów.
PFR na masową skalę wysyła do przedsiębiorców wezwania do zapłaty, za którymi idą pozwy o zwrot całości udzielonych subwencji. Dzieje się tak, pomimo wcześniejszych decyzji PFR o ich umorzeniu.
Polski Fundusz Rozwoju opiera swoje działania windykacyjne na Regulaminie Programu „Tarczy”. Zgodnie z nim PFR ma prawo do weryfikacji warunków poprawności wypłat do chwili całkowitej spłaty nieumorzonej części subwencji przez przedsiębiorcę.
Chociaż spłaty zostały najczęściej rozłożone na dwa lata, PFR żąda zwrotów w następujących sytuacjach:
Tarcza PFR miała pomóc ochronić rynek pracy i zapewnić firmom płynność finansową. Obecnie jednak wiele firm otrzymuje od PFR wezwania do zwrotu całości lub części przyznanych subwencji. Takie żądanie trafiło już do 5,6 tysiąca podmiotów. Niektóre z nich oddały środki, wiele spraw trafiło jednak do sądu.
Podstawy prawne żądania zwrotu przez PFR pozostają niejednokrotnie wątpliwe:
Temat zwrotów subwencji z Tarczy budzi duże zainteresowanie i wątpliwości prawne. Wyraźny jest tu bowiem element braku pewności prawnej przedsiębiorców, którzy pomimo szeregu aktywności PFR zatwierdzających wypłatę są nagle wzywani do zwrotu subwencji.
Działania PFR mogą być pod pewnymi warunkami, wobec specyfiki materii pomocy w pandemii COVID-19, uznawane za nadużycie praw podmiotowych.
Tarcza antycovidowa PFR – ratunek dla firm w czasie pandemii
Tarcza antycovidowa obejmowała pakiet programów pomocowych uruchomionych przez Polski Fundusz Rozwoju (PFR) w odpowiedzi na kryzys wywołany pandemią COVID-19. Celem było złagodzenie negatywnych skutków pandemii, a w szczególności:
Program obejmował dwa główne filary:
W ramach pomocy PFR wypłacił przedsiębiorcom ponad 74 mld PLN, z których skorzystało 355 tysięcy podmiotów.
Sprawdź naszą usługę: Prawo spółek
ul. Hrubieszowska 2
01-209 Warszawa
Polska
+48 22 295 33 00
contact@tgc.eu
NIP: 525-22-71-480, KRS: 0000167447,
REGON: 01551820200000. Sąd Rejonowy dla
m.st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy