4.09.2024 Ochrona sygnalistów

Piotr Kryczek: Kontrowersje wokół ustawy o ochronie sygnalistów


Wdrożenie ustawy o ochronie sygnalistów stanowi duże wyzwanie dla wielu przedsiębiorców, którzy zastanawiają się, jak dostosować swoje wewnętrzne procedury do nowych przepisów oraz jak zminimalizować ryzyko związane z potencjalnymi zgłoszeniami. Część ekspertów podnosi wątpliwości dotyczące zgodności polskiej ustawy z unijną dyrektywą. Niemniej jednak, szczegółowa lektura ustawy i dyrektywy pozwala rozwiać wiele z pojawiających się obaw.

Ustawa o ochronie sygnalistów, choć budzi duże zainteresowanie, wzbudza także wiele pytań i obaw. Wątpliwości budzi m.in. kwestia, czy przedsiębiorcy mogą już teraz rozpocząć tworzenie wewnętrznych procedur zgłoszeń, czy też powinni zaczekać do wejścia w życie przepisów ustawy.

Tymczasem, Piotr Kryczek, Counsel, Radca Prawny z TGC Corporate Lawyers w artykule dla Rzeczpospolitej wyjaśnia: po pierwsze, z istoty vacatio legis wynika, że jest to okres, który ustawodawca daje adresatom przepisów na przygotowanie się do wejścia w życie ustawy. Nie ma przeszkód, aby to przygotowanie polegało na stworzeniu procedury zgodnej z wytycznymi zawartymi w ustawie. Po drugie, z punktu widzenia celów dyrektywy i ustawy racjonalnym wydaje się wprowadzenie ochrony sygnalistów najszybciej, jak jest to możliwe, w szczególności gdy znacznie opóźnia się implementacja dyrektywy do polskiego porządku prawnego.

Zobacz także: Jak przygotować procedurę zgłoszeń wewnętrznych i jakie elementy taki dokument powinien zawierać?
Zarejestruj się na nasz bezpłatny webinar: Ochrona sygnalistów – wdrożenie przepisów nowej ustawy

Sprawdź naszą usługę: Ochrona sygnalistów


Piotr Kryczek Counsel, Radca Prawny
TGC Corporate Lawyers
Chcesz być na bieżąco?
Subskrybuj nasz newsletter!
Pełna treść zgody

TGC Corporate Lawyers

ul. Hrubieszowska 2
01-209 Warszawa
Polska

+48 22 295 33 00
contact@tgc.eu

NIP: 525-22-71-480, KRS: 0000167447,
REGON: 01551820200000. Sąd Rejonowy dla
m.st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy

Mapa