Od pierwszego stycznia 2025 roku w miejsce aktualnie obowiązującej Polskiej Klasyfikacji Działalności – PKD 2007 zostanie wprowadzona nowa – PKD 2025.
Projekt nowej klasyfikacji został opracowany przez Główny Urząd Statystyczny i ma zostać wprowadzony w życie drodze rozporządzenia Rady Ministrów. Trwają końcowe prace legislacyjne przed skierowaniem dokumentu do podpisu Premiera. Rozporządzenie Rady Ministrów z 24 grudnia 2007 w sprawie Polskiej Klasyfikacji działalności utraci moc.
Regulacje zawarte w nowym rozporządzeniu będą dotyczyły osób prawnych, jednostek organizacyjnych bez osobowości prawnej i osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą (w zakresie objętym przedmiotem regulacji).
Kody PKD oraz przypisane do nich informacje o branży i konkretnych usługach pozwalają określić specyfikę działalności podmiotu. Stosowane są w statystyce, ewidencji i dokumentacji oraz rachunkowości, a także w urzędowych rejestrach i systemach informacyjnych administracji publicznej. Są pomocne przy monitorowaniu gospodarki, prowadzeniu analiz rynkowych, opracowaniu regulacji prawnych dotyczących wsparcia przedsiębiorców oraz ich obowiązków. Wybór określonego kodu PKD może mieć konsekwencje w postaci np. konieczności posiadania kasy fiskalnej, uzyskania koncesji, rejestracji jako podatnik VAT.
Celem planowanych zmian jest dostosowanie polskiej klasyfikacji do standardów unijnych, międzynarodowych a także do zmieniających się warunków rynkowych, rozwoju nowych technologii i rodzajów aktywności.
W nowej PKD 2025 modyfikacji ulegnie podział na grupy, klasy i podklasy, dodane zostaną nowe kody i wprowadzone zostanie nowe nazewnictwo. Szczegóły są zawarte w załączniku do rozporządzenia.
Nowa klasyfikacja, podobnie jak obecna, będzie złożona z pięciu poziomów: sekcji oznaczonych symbolem literowym, działów (symbole dwucyfrowe), grup (symbole trzycyfrowe) klas (symbole czterocyfrowe) i podklas (cztery cyfry i litera). W numeracji działów pozostawiono niewykorzystane luki, aby w przyszłości wprowadzać nowe rodzaje działalności bez całkowitej zmiany PKD.
Poziomy od sekcji do klasy są zgodne z klasyfikacją unijną, podklasy stanowią poziom krajowy. Poszczególne poziomy będą opatrzone opisami precyzującymi ich zakres. Integralną częścią klasyfikacji będzie klucz powiązań między PKD 2007 a PKD 2025, który umożliwi przedsiębiorcom prawidłową aktualizację opisów działalności.
Spółki już działające przed wejściem w życie rozporządzenia będą miały okres przejściowy – w większości dwa lata – na wdrożenie nowej klasyfikacji. Projekt rozporządzenia przewiduje następujące terminy przechodzenia na kody PKD 2025:
Podmioty rozpoczynające wykonywanie działalności gospodarczej – we wniosku o wpis do rejestru podają kody PKD 2025.
Podmioty prowadzące działalność gospodarczą oznaczoną kodem PKD 2007, które po wejściu w życie rozporządzenia (01.01.2025 r.) składają wniosek o zmianę wpisu w KRS, CEiDG lub REGON we wniosku o wpis zmiany aktualizują również oznaczenie działalności gospodarczej z PKD 2007 na PKD 2025.
Podmioty prowadzące działalność gospodarczą oznaczoną kodem PKD 93.29.Z według PKD 2007, które po które po wejściu w życie rozporządzenia (01.01.2025 r.) nie składają wniosku o zmianę wpisu w KRS, CEiDG lub REGON mogą stosować powyższy kod nie dłużej niż 12 miesięcy od wejścia w życie rozporządzenia.
Pozostałe podmioty prowadzące działalność gospodarczą oznaczoną kodem PKD 2007, które po które po wejściu w życie rozporządzenia (01.01.2025 r.) nie składają wniosku o zmianę wpisu w KRS, CEiDG lub REGON, mogą stosować kody PKD 2007 nie dłużej niż 24 miesiące od wejścia w życie rozporządzenia.
Kody klasyfikacji PKD 2007 i PKD 2025 będzie można stosować równocześnie w statystyce, ewidencji i dokumentacji oraz rachunkowości, w urzędowych rejestrach i systemach informacyjnych administracji publicznej, w odniesieniu do działalności oznaczonej przed 1 stycznia 2025 zgodnie z PKD 2007, jednak nie dłużej niż:
Podmioty nieskładające wniosku o zmianę danych w rejestrze mogą najpóźniej do 31 grudnia 2026 samodzielnie dokonać przeklasyfikowania kodu określającego przedmiot prowadzonej działalności z PKD 2007 na PKD 2025. Po upływie tego okresu planuje się automatyczne przeklasyfikowanie tych podmiotów w rejestrach urzędowych.
Zmiany umożliwiające automatyczne przeklasyfikowanie działalności w rejestrach urzędowych, w szczególności zmiany przepisów dotyczących standardów klasyfikacji, mają zostać wprowadzone ustawą o zmianie ustawy o statystyce publicznej oraz niektórych innych ustaw. Główny Urząd Statystyczny prowadzi uzgodnienia międzyresortowe w sprawie projektu tego aktu.
W obecnej chwili nie ma pewności, czy automatyczne przeklasyfikowanie odbędzie się płynnie i bezbłędnie, toteż warto wcześniej poświecić czas na samodzielną aktualizację opisu działalności.
Dla zachowania spójności danych ujawnionych w rejestrach urzędowych i w dokumentacji spółek rekomendujemy wprowadzenie odpowiednich zmian kodów PKD w umowach i statutach spółek.
Sprawdź naszą usługę:
Prawo spółek
ul. Hrubieszowska 2
01-209 Warszawa
Polska
+48 22 295 33 00
contact@tgc.eu
NIP: 525-22-71-480, KRS: 0000167447,
REGON: 01551820200000. Sąd Rejonowy dla
m.st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy