Postępowanie restrukturyzacyjne przedsiębiorstwa przeprowadza się w celu uniknięcia ogłoszenia upadłości dłużnika poprzez restrukturyzację w drodze zawarcia układu z wierzycielami. W przypadku postępowania sanacyjnego również przez przeprowadzenie działań sanacyjnych, przy zabezpieczeniu słusznych praw wierzycieli.
Postępowanie restrukturyzacyjne może być prowadzone wobec dłużnika niewypłacalnego lub zagrożonego niewypłacalnością.
Przez dłużnika niewypłacalnego należy rozumieć:
Zobacz także: Czy nadchodzi fala strajków?
Postępowanie restrukturyzacyjne wszczyna się na wniosek restrukturyzacyjny złożony przez dłużnika. Przez wniosek restrukturyzacyjny należy rozumieć wniosek o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego oraz wniosek o zatwierdzenie układu przyjętego w postępowaniu o zatwierdzenie układu.
W przypadku złożenia wniosku restrukturyzacyjnego i wniosku o ogłoszenie upadłości, w pierwszej kolejności rozpoznaje się wniosek restrukturyzacyjny.
Restrukturyzację przeprowadza się w następujących postępowaniach restrukturyzacyjnych:
Ponadto w związku z pandemią COVID-19 wprowadzony został nowy uproszczony tryb postępowania restrukturyzacyjnego – uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne, które w swoich założeniach najbardziej zbliżone jest do postępowania o zatwierdzenie układu.
Sądem restrukturyzacyjnym jest sąd rejonowy – sąd gospodarczy, właściwy dla głównego ośrodka podstawowej działalności dłużnika. Po otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego czynności sądowe w postępowaniu wykonuje sędzia-komisarz, z wyjątkiem czynności, dla których właściwy jest sąd. Sędzia-komisarz kieruje tokiem postępowania restrukturyzacyjnego, sprawuje nadzór nad czynnościami nadzorcy sądowego i zarządcy, oznacza czynności, których wykonywanie przez nadzorcę sądowego albo zarządcę jest niedopuszczalne bez jego zezwolenia lub bez zezwolenia rady wierzycieli, jak również zwraca uwagę na popełnione przez nich uchybienia.
Autorka:
Karolina Piątek
Junior Associate TGC Corporate Lawyers
Upadłość i restrukturyzacja – sprawdź, jak możemy pomóc:
ul. Hrubieszowska 2
01-209 Warszawa
Polska
+48 22 295 33 00
contact@tgc.eu
NIP: 525-22-71-480, KRS: 0000167447,
REGON: 01551820200000. Sąd Rejonowy dla
m.st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy