Rząd zapowiada zmiany w systemie obronności. Do końca roku ma powstać nowy model szkoleń wojskowych. Czy zmiany te mogą wymagać gruntownych zmian w przepisach? Czy Kodeks pracy przewiduje rozwiązania dla sytuacji, w której pracownik musi odbyć szkolenie wojskowe?
Rząd planuje przeszkolić każdego dorosłego mężczyznę na wypadek wojny. Piotr Kryczek, radca prawny i ekspert z obszaru prawa pracy w TGC Corporate Lawyers, podkreśla, że planowane powszechne szkolenia wojskowe, jeśli nie zostaną włączone w istniejące formy służby, mogą wymagać zmian w prawie pracy.
Póki co w przepisach Kodeksu pracy nie przewidziano, co wydaje się zrozumiałe, zwolnień z pracy ani innych benefitów dla pracownika w związku z odbyciem przeszkolenia wojskowego w takiej postaci, jak zapowiada to rząd [według zapowiedzi forma szkoleń ma różnić się od obecnie obowiązujących – red.]. Wprawdzie w 2022 roku, w związku z uchwaleniem “Ustawy o obronie Ojczyzny”, wprowadzono szereg dodatkowych uprawnień dla pracowników związanych z obowiązkami w zakresie obrony, ale uprawnienia te dotyczą osób powołanych do czynnej służby wojskowej i wsparcia dla zwolnionych z tej służby – tłumaczy ekspert.
Dowiedz się więcej:
ul. Hrubieszowska 2
01-209 Warszawa
Polska
+48 22 295 33 00
contact@tgc.eu
NIP: 525-22-71-480, KRS: 0000167447,
REGON: 01551820200000. Sąd Rejonowy dla
m.st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy