13 stycznia 2023 r. prace parlamentarne nad nowelizacją ustawy wprowadzającą pracę zdalną na stałe do Kodeksu pracy zostały zakończone. Sejm odrzucił wszystkie poprawki Senatu, obecnie ustawa czeka na podpis prezydenta. Pracodawcy będą mieli tylko dwa miesiące na dostosowanie procedur i dokumentacji do zmian.
Obecnie, po przegłosowaniu przez Sejm przyjęcia nowelizacji Kodeksu pracy, ustawa wprowadzająca pracę zdalną do prawa pracy czeka na podpis Prezydenta. Co ważne, Sejm odrzucił wszystkie cztery poprawki wniesione do ustawy przez Senat. Oznacza to, iż pracodawcy na dostosowanie procedur i dokumentacji do nowych przepisów będą mieli tylko 2 miesiące, a nie 3 jak chcieli senatorowie.
Vacatio legis dla przepisów o pracy zdalnej to więc 2 miesiące od opublikowania ustawy w Dzienniku Ustaw. Podmioty zatrudniające powinny być gotowe na wejście w życie nowelizacji Kodeksu pracy wcześniej niż zakładano, a nowe obowiązki się mnożą.
Nowelizacja Kodeksu pracy przewiduje wprowadzenie pracy zdalnej na stałe do przepisów prawa pracy i wprowadza definicję pracy zdalnej polegającej na wykonywaniu pracy całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą.
Praca zdalna będzie mogła być polecona pracownikowi zarówno przy zawieraniu umowy o pracę, jak i w trakcie zatrudnienia, a w przypadku uzgodnienia pracy zdalnej w trakcie zatrudnienia obie strony będą mogły wystąpić z wiążącym wnioskiem o powrót do poprzedniego modelu pracy.
Ponadto, pracę zdalną pracodawca będzie mógł polecić załodze w szczególnych przypadkach, np. gdy pojawi się czasowa niezdolność pracodawcy do zapewnienia wymaganych warunków pracy w wyniku różnych zdarzeń losowych, takich jak przykładowo pożar w zakładzie pracy.
Zasady pracy zdalnej określi:
W przypadku braku obu powyższych dokumentów, praca zdalna będzie mogła być zastosowana na wniosek konkretnego pracownika.
Ponadto, w niektórych przypadkach pracodawca nie będzie mógł odmówić wykonywania pracy zdalnej. Jeśli wniosek o pracę zdalną złoży:
Co ważne, pracownikowi wykonującemu prace zdalną pracodawca będzie musiał zapewnić niezbędne materiały i narzędzia pracy. Pracodawca będzie też pokrywał koszty energii elektrycznej oraz usług telekomunikacyjnych niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej.
Okazjonalna praca zdalna natomiast będzie to praca zdalna wykonywana przez wymiarze 24 dni w roku kalendarzowym na wniosek pracownika, jednak w tym przypadku pracodawca będzie mógł odmówić wykonywania pracy zdalnej, a przy jej zastosowaniu nie będą obowiązywały przepisy dotyczące pracy zdalnej takie jak np. wspomniany powyżej obowiązek zapewnienia materiałów i narzędzi pracy niezbędnych pracownikowi do wykonywania pracy w formie zdalnej.
Nowelizacja przepisów praca pracy zakłada także, iż pracodawca sprawdzi trzeźwość pracowników, których praca stwarza zagrożenie dla życia i zdrowia pracowników lub innych osób lub dla mienia i to nie tylko mienia pracodawcy. Kontrola będzie obejmowała pracowników niewykazujących oznak nietrzeźwości – kontrola prewencyjna oraz pracowników wykazujących oznaki nietrzeźwości. Nietrzeźwość będzie mogła być sprawdzana na dwa sposoby:
Praca zdalna – jak możemy pomóc?
Zapewniamy wsparcie prawne przy wdrażaniu pracy zdalnej w organizacji. Pomożemy w opracowaniu wewnętrznej dokumentacji uwzględniającej zasady pokrywania przez pracodawców kosztów pracowników powstałych w związku z pracą zdalną, takich jak:
Praca zdalna – sprawdź jak możemy pomóc Twojej firmie:
ul. Hrubieszowska 2
01-209 Warszawa
Polska
+48 22 295 33 00
contact@tgc.eu
NIP: 525-22-71-480, KRS: 0000167447,
REGON: 01551820200000. Sąd Rejonowy dla
m.st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy