2.06.2022 Praca zdalna

Praca zdalna w Kodeksie pracy to dodatkowe obowiązki dla pracodawców


24 maja 2022 r. rząd przyjął projekt ustawy wprowadzającej na stałe pracę zdalną do Kodeksu pracy. Zgodnie z projektowanymi przepisami pracodawca będzie miał dodatkowe obowiązki. Będzie musiał m.in. pokryć koszty prądu czy usług telekomunikacyjnych wykorzystywanych podczas home office.

Zgodnie z planowaną nowelizacją Kodeksu pracy, praca zdalna będzie mogła być świadczona całkowicie lub w formie hybrydowej, a pracodawca będzie zobowiązany wyposażyć pracownika w materiały i narzędzia niezbędne do wykonywania obowiązków zawodowych.

O możliwość wykonywania pracy w formie zdalnej będzie mógł wnioskować pracownik, składając stosowny wniosek do pracodawcy. W takim wniosku pracownik będzie miał obowiązek wskazać miejsce wykonywania obowiązków służbowych, najczęściej będzie to miejsce zamieszkania – wyjaśnia Magdalena Wilkoszewska, Dyrektor Działu Prawa Pracy w kancelarii TGC Corporate Lawyers, w wypowiedzi dla portalu Interia.pl.

W gestii pracodawcy będzie wyliczenie ekwiwalentu za koszty poniesione przez pracownika podczas pracy zdalnej. Ustawodawca nie precyzuje sposobu kalkulowania takich wydatków, dlatego należy przypuszczać, że w większości przypadków przybierze to formę ryczałtu – dodaje Magdalena Wilkoszewska.


Chcesz być na bieżąco?
Subskrybuj nasz newsletter!
Pełna treść zgody

TGC Corporate Lawyers

ul. Hrubieszowska 2
01-209 Warszawa
Polska

+48 22 295 33 00
contact@tgc.eu

NIP: 525-22-71-480, KRS: 0000167447,
REGON: 01551820200000. Sąd Rejonowy dla
m.st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy

Mapa