Listopadowe zmiany legislacyjne i ciekawe decyzje w prawie. Podsumowanie przygotowane przez TGC Corporate Lawyers.
22 listopada Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok, który mówi o tym, że udostępnianie informacji o beneficjentach rzeczywistych podmiotów o charakterze korporacyjnym utworzonych na terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej jest niezgodne z postanowieniami Karty Praw Podstawowych, którą traktować należy na równi z prawem pierwotnym UE. O konsekwencjach tego wyroku i wpływie na polskie przepisy AML i Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych będziemy informować na naszych stronach internetowych.
Dowiedz się więcej: Informacje o beneficjentach rzeczywistych – ważny wyrok TSUE
We wrześniowym wydaniu przeglądu prawnego pisaliśmy o projekcie nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu zatorom płatniczym, który był procedowany przez Sejm – Czytaj Przegląd Prawny 09/2022. Celem nowelizacji jest m.in. poprawa efektywności postępowania w sprawie nadmiernego opóźniania ze spełnianiem świadczeń pieniężnych.
Ustawa została uchwalona i podpisana 14 listopada 2022 roku przez Prezydenta, a większość przepisów wchodzi w życie w ciągu 14 dni od dnia jej ogłoszenia. Przypominamy, że główne zmiany dotyczą wyłączenia ze sprawozdań świadczeń z transakcji handlowych zawieranych w zakresie działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. Z obowiązku sprawozdawczego zostały zwolnione również spółki w ramach jednej grupy kapitałowej i świadczenia pieniężne, w przypadku których upłynął termin przedawnienia. Doprecyzowane zostały również kwestie związane z obowiązkiem złożenia oświadczenia o statusie dużego przedsiębiorcy, a na dużych przedsiębiorców zostały nałożone pewne ograniczenia względem mikro, małych i średnich przedsiębiorców.
Na stronie Sejmu pojawił się projekt zmian w Kodeksie postępowania cywilnego. Jego celem jest uproszczenie obowiązujących procedur, co ma się przełożyć na zmniejszenie obciążenia sądów pracą i skrócenie czasu trwania postępowań. Nowe przepisy mają także ułatwić stronom i pełnomocnikom kontakt z sądem, a konsumentom dochodzenie swoich praw na drodze sądowej. Projekt przewiduje m.in.:
Dowiedz się więcej: Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego
W związku z koniecznością wdrożenia dyrektyw Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) wprowadzone zostały zmiany w ustawie o prawach konsumenta. Nowelizacja została już podpisana przez Prezydenta. Przepisy zakładają wprowadzenie nowych regulacji zapewniających ochronę praw konsumenta, między innymi instytucji umów o dostarczanie treści cyfrowej lub usługi cyfrowej.
Dowiedz się więcej: Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o prawach konsumenta
Proponowane zmiany w prawie budowlanym stanowią kolejny etap upraszczania, przyspieszania i cyfryzacji procesu inwestycyjno-budowlanego. Podstawowym założeniem projektu jest dalsze zmniejszenie obciążeń dla stron postępowań w prawie budowlanym.
Proponowane zmiany obejmują między innymi kwestie:
Dowiedz się więcej: Projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane
Mikro, małe i średnie firmy mogą złożyć wniosek o zamrożenie cen prądu. Aby skorzystać z gwarantowanych cen energii elektrycznej już od 1 grudnia 2022 r., konieczne jest złożenie wniosku u swojego dostawy energii elektrycznej w terminie do 30 listopada 2022 r.
W przypadku przekroczenia tego terminu przedsiębiorca nadal będzie mógł skorzystać z preferencyjnej ceny za prąd, ale dopiero od miesiąca następującego po miesiącu, w którym wpłynie wniosek o skorzystanie z obniżki.
Dowiedz się więcej: Wnioski o tańszy prąd dla firm do 30 listopada
Obsługa prawna firm – sprawdź, jak możemy pomóc:
ul. Hrubieszowska 2
01-209 Warszawa
Polska
+48 22 295 33 00
contact@tgc.eu
NIP: 525-22-71-480, KRS: 0000167447,
REGON: 01551820200000. Sąd Rejonowy dla
m.st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy