Rejestracja znaku towarowego w Unii Europejskiej (EUTM)
23.12.2024 Biznes

Przegląd prawny TGC – Grudzień 2024


Newsletter – zmiany w przepisach prawa. Grudzień 2024.

Obowiązkowe doręczenia elektroniczne najwcześniej od 1 stycznia 2025 r.

Minister Cyfryzacji po raz kolejny odroczył termin wprowadzenia obowiązkowych e-doręczeń. Zgodnie z komunikatem ogłoszonym w Dzienniku Ustaw 19 lipca 2024 r., termin wdrożenia tego rozwiązania zmienił się z 1 października 2024 r. na 1 stycznia 2025 r. Resort cyfryzacji podkreśla, że była to już ostatnia aktualizacja, która wynikała z konieczności przeprowadzenia procesu legislacyjnego, zmieniającego Ustawę o doręczeniach elektronicznych.

Z czego wynika kolejna zmiana i jakich instytucji dotyczy? Odpowiedzi na te i inne pytania poznasz czytając artykuł naszej ekspertki, Małgorzaty Gutorskiej

Jawność wynagrodzeń: jakie obowiązki dla firm?

Unijna dyrektywa dotycząca wynagrodzeń wprowadzi sporo nowych obowiązków dla firm. Choć termin na jej wdrożenie do polskiego porządku prawnego upływa dopiero 7 czerwca 2026 r., firmy powinny już rozpocząć przygotowania dotyczące wejścia w życie nowych regulacji.

Przeczytaj artykuł w Puls Biznesu, w którym Piotr Kryczek, radca prawny z TGC Corporate Lawyers, wyjaśnia jak przygotować się na nadejście nowych obowiązków.

Jeszcze więcej informacji znajdziesz w naszej publikacji: Nowa Dyrektywa UE – jawność wynagrodzeń czy coś więcej?

Zobacz również nagranie z naszego webinaru: Jawność wynagrodzeń – nowe obowiązki dla pracodawców

Protokół z posiedzenia zarządu po nowelizacji KSH

Od dwóch lat obowiązuje znowelizowany Kodeks spółek handlowych. Jedną z istotnych zmian wprowadzonych w 2022 r. jest uregulowanie kwestii protokołowania uchwał zarządu w spółkach kapitałowych.

Dowiedz się więcej o protokołowaniu uchwał zarządu, zapoznaj się z pełną treścią artykułu naszej ekspertki, Małgorzaty Gutorskiej

Dostosowanie polskiego prawa do przepisów UE – ustawa o pomocy de minimis opublikowana

8 listopada ogłoszona została ustawa, która wprowadza zmiany w polskich przepisach dotyczących pomocy de minimis. Nowe regulacje to odpowiedź na unijne zmiany z 1 stycznia 2024 r. Ich celem jest dostosowanie polskiego prawa do obowiązujących standardów europejskich. Dzięki zmianom polskie firmy będą mogły łatwiej skorzystać ze wsparcia finansowego.

O tym jakie to zmiany i jak przedstawiają się kwoty pomocy de minimis w latach 2022-2023 dowiesz się czytając artykuł

PKD 2025 – zmiany w Polskiej Klasyfikacji Działalności od stycznia

Od pierwszego stycznia 2025 roku w miejsce aktualnie obowiązującej Polskiej Klasyfikacji Działalności – PKD 2007 zostanie wprowadzona nowa – PKD 2025. Projekt nowej klasyfikacji został opracowany przez Główny Urząd Statystyczny i ma zostać wprowadzony w życie drodze rozporządzenia Rady Ministrów. Trwają końcowe prace legislacyjne przed skierowaniem dokumentu do podpisu Premiera.

Regulacje zawarte w nowym rozporządzeniu będą dotyczyły osób prawnych, jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej i osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą (w zakresie objętym przedmiotem regulacji).

Więcej o nowej klasyfikacji przeczytasz w artykule naszej ekspertki, Małgorzaty Gutorskiej

Webinar: ESG w Twojej firmie

Odkryj potencjał ESG dla Twojej firmy! Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem z naszego webinaru, podczas którego nasi eksperci opowiedzieli m.in. w jaki sposób raportowanie niefinansowe może zwiększyć wartość marki, przyciągnąć inwestorów i poprawić relacje z interesariuszami.

Obejrzyj nagranie

Sprawdź także: ESG – doradztwo w zakresie zrównoważonego rozwoju


Chcesz być na bieżąco?
Subskrybuj nasz newsletter!
Pełna treść zgody

TGC Corporate Lawyers

ul. Hrubieszowska 2
01-209 Warszawa
Polska

+48 22 295 33 00
contact@tgc.eu

NIP: 525-22-71-480, KRS: 0000167447,
REGON: 01551820200000. Sąd Rejonowy dla
m.st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy

Mapa