Newsletter – zmiany w przepisach oraz ciekawe rozstrzygnięcia. Lipiec 2024.
Pierwszy pakiet deregulacyjny ma ułatwić zakładanie i prowadzenie firmy w Polsce. Celem jest m.in. redukcja obciążeń administracyjnych dla przedsiębiorców, prostsze procedury oraz rozwiązania mające promować rozwój najmniejszych firm, w tym także rzemiosła. W pakiecie znajdzie się m.in. cyfrowa wersja umowy leasingowej i cyfrowa wersja weksla.
Pakiet deregulacyjny to efekt dialogu z przedstawicielami środowisk biznesowych. Wiele propozycji zawartych w projekcie, takich jak skrócenie czasu kontroli mikroprzedsiębiorstw, wynika z postulatów sformułowanych przez premiera. Celem rządu jest stworzenie prawa przyjaznego dla przedsiębiorców – stabilnego, zrozumiałego i lepiej skonsultowanego.
Główne założenia pakietu deregulacyjnego to:
Zaproponowane w projekcie zmiany z pewnością stworzą korzystne warunki dla rozwoju przedsiębiorczości w Polsce, sprzyjając wzrostowi gospodarczemu i tworzeniu nowych miejsc pracy. Pozytywnie należy ocenić wyeliminowanie niejasności interpretacyjnych w przepisach, usprawnienie procedur dla firm czy też zapewnienie przedsiębiorcom większej pewności prawnej jeśli chodzi o prowadzenie działalności gospodarczej.
Pakiet deregulacyjny jest obecnie w procesie konsultacji. Resort rozwoju, który przygotowuje pakiet deregulacyjny, liczy, że trafi on pod obrady Sejmu na przełomie 2024 i 2025 roku.
Projekt przepisów znajduje się wykazie Rządowego Centrum Legislacji.
Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa nie tylko przedłużyła obowiązujące przepisy dotyczące pobytu i zatrudniania Ukraińców, ale także uzupełniła je o nowe zasady uzyskiwania dostępu do polskiego rynku pracy. Zmiany w niektórych przypadkach mogą oznaczać dodatkowe obowiązki dla pracodawców.
Znowelizowana ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa weszła w życie 1 lipca 2024 r. Wprowadza ona ważne zmiany w zakresie dostępu do rynku pracy takie jak:
Kancelaria TGC Corporate Lawyers specjalizuje się w uzyskaniu zezwoleń na pracę w Polsce oraz dokumentów zezwalających na legalny pobyt w Polsce dla cudzoziemców.
Zapewniamy kompleksową pomoc w spełnieniu wszystkich procedur związanych z legalizacją pobytu i uzyskaniem dokumentów niezbędnych do podjęcia pracy przez obcokrajowców.
Obsługa prawna cudzoziemców – dowiedz się, jak możemy pomóc Twojej firmie!
Dowiedz się więcej o zmianach w specustawie: przeczytaj artykuł
24 czerwca została opublikowana w Dzienniku Ustaw ustawa o ochronie sygnalistów, która wdraża do polskiego systemu prawnego postanowienia Dyrektywy UE 2019/1937 w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa. Określa ona zakres obowiązków, z jakimi muszą zmierzyć się pracodawcy, m.in. w związku z koniecznością ustanowienia wewnętrznej procedury dokonywania zgłoszeń. Czasu na przygotowanie się do wejścia w życie ustawy jest mało; przepisy zaczną obowiązywać już we wrześniu.
Zgodnie z przepisami sygnalista, czyli osoba która zgłasza lub ujawnia informacje o naruszeniu prawa w zakresie objętym ustawą, może dokonać:
Do wdrożenia nowych przepisów ustawy o ochronie sygnalistów zasadniczo zobowiązane są wszystkie podmioty zarówno sektora publicznego jak i prywatnego. Na niektóre z tych podmiotów wprowadzono jednak szczególne obowiązki w zakresie ustanowienia procedury zgłoszeń wewnętrznych, w tym ustalenia kanałów zgłoszeń:
Pozostałe podmioty mogą ustanowić procedury zgłoszeń wewnętrznych dobrowolnie.
Zgłoszenie wewnętrzne to poinformowanie o naruszeniu prawa w podmiocie prawnym, którego sygnalista jest pracownikiem lub pozostaje z nim w innych relacjach o charakterze zarobkowym.
Procedura zgłoszeń wewnętrznych określać powinna m.in.:
Sygnalista dokonujący zgłoszenia podlega ochronie od momentu jego dokonania lub od momentu ujawnienia publicznego, pod warunkiem, że miał uzasadnione podstawy uważać, że przekazywana informacja jest prawdziwa i że stanowi informację o naruszeniu prawa.
Dowiedz się więcej – przeczytaj artykuł
Większość przepisów ustawy o ochronie sygnalistów wchodzi w życie 25 września 2024 r. Do tego czasu podmioty objęte nowymi przepisami powinny wdrożyć w swoich organizacjach odpowiednie procedury dotyczące zgłaszania przypadków naruszania prawa. Za ich brak pracodawcom mogą grozić sankcje w postaci kary grzywny.
Aby zagwarantować należyte wdrożenie procedur z zakresu ochrony sygnalistów i przygotowanie kanałów służących zgłaszaniu nieprawidłowości oraz nadużyć, oferujemy Państwu wsparcie obejmujące m.in.:
Ochrona sygnalistów – kancelaria prawna TGC – sprawdź, jak możemy pomóc!
Zobacz także nagranie z naszego webinaru: Sygnaliści – jak wdrożyć procedury zgłaszania nieprawidłowości?
Celem projektowanych przepisów jest całkowite przejście na obligatoryjną drogę składania za pośrednictwem systemu teleinformatycznego wniosków rejestrowych przez podmioty z rejestru stowarzyszeń. Dzięki temu ma nastąpić zrównanie rejestru stowarzyszeń z rejestrem przedsiębiorców w ramach Krajowego Rejestru Sądowego.
Odejście od papierowych wniosków i akt rejestrowych pozwoli podmiotom z rejestru stowarzyszeń oraz organizacjom społecznym, zawodowym, fundacjom oraz samodzielnym publicznym zakładom opieki zdrowotnej czerpać z korzyści z rozwiązań takich jak m.in. dostęp online do akt rejestrowych i akt sprawy. Pozwoli to wyeliminować lub zredukować obecne przeszkody i utrudnienia związane ze składaniem wniosków w postaci papierowej.
Przypomnijmy, że obecnie na mocy ustawy z 26 stycznia 2018 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw wszystkie postępowania rejestrowe dotyczące rejestru przedsiębiorców od 1 lipca 2021 r. odbywają się już wyłącznie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Postępowania rejestrowe dotyczące rejestru stowarzyszeń odbywają się online tylko wówczas, gdy wnioskodawca dokonał wyboru systemu teleinformatycznego na potrzeby danej sprawy.
Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to II kwartał 2025 r.
Więcej o założeniach do nowelizacji ustawy przeczytasz tutaj
Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiedziało uruchomienie do końca 2025 r. nowoczesnego rozwiązania informatycznego EPU 3.0.
Elektroniczne Postępowanie Upominawcze (EPU) to instytucja, która została wprowadzona 1 stycznia 2010 r. na podstawie nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego i jest uregulowana w kodeksie postępowania cywilnego. Umożliwia ona dochodzenie roszczeń pieniężnych bez konieczności stawiania się na rozprawach.
Pozwanym w EPU może być:
posiadająca adres zamieszkania lub adres siedziby na terytorium RP.
EPU 3.0 ma być rozbudowany o nowe usługi takie jak:
Nowy system ma m.in. zapewnić większe bezpieczeństwo dla użytkowników oraz przyczynić się do poprawy dostępności wymiaru sprawiedliwości w zakresie postępowań upominawczych.
Więcej o EPU 3.0 przeczytasz tutaj
Zapraszamy firmy objęte obowiązkiem raportowania niefinansowego, jak i te, które muszą je rozpocząć, ponieważ wymagają tego klienci, partnerzy lub instytucje finansowe, jak również wszystkie firmy, które poważnie myślą o zrównoważonym rozwoju, do zapoznania się z nagraniem z naszego webinaru poświęconego tematyce ESG.
Z nagrania dowiedz się m.in., dlaczego o ESG w Twojej firmie należy pomyśleć już dziś. Poznasz także narzędzia, które automatyzują działania z obszaru ESG, dostarczają wiarygodnych informacji oraz pomagają firmom stawać się bardziej przyjaznymi dla otoczenia.
Dowiedz się więcej, obejrzyj nagranie z webinaru!
Sprawdź także: ESG – doradztwo w zakresie zrównoważonego rozwoju
Dowiedz się więcej o naszych
ul. Hrubieszowska 2
01-209 Warszawa
Polska
+48 22 295 33 00
contact@tgc.eu
NIP: 525-22-71-480, KRS: 0000167447,
REGON: 01551820200000. Sąd Rejonowy dla
m.st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy