Newsletter – zmiany w przepisach prawa. Luty 2025.
E-Doręczenia dla spółek prawa handlowego. Jak przygotować się do nowego obowiązku?
Już wkrótce korzystanie z elektronicznych doręczeń stanie się obowiązkowe dla spółek prawa handlowego. Firmy, które zarejestrowały swoją działalność w KRS przed 1 stycznia 2025 r. muszą mieć adres do e-doręczeń od 1 kwietnia 2025 r.
Choć zastąpienie tradycyjnej pisemnej formy komunikacji e-doręczeniami ułatwi i przyspieszy komunikację oraz prowadzenie postępowań implementacja nowego obowiązku może stanowić wyzwanie dla wielu przedsiębiorców. Przygotowania warto rozpocząć jak najwcześniej, np. poprzez złożenie wniosku o utworzenie skrzynki wraz z adresem do e-doręczeń przed ustawowym terminem.
Obejrzyj nagranie z webinaru TGC Corporate Lawyers i sprawdź, jak i kiedy przygotować się do przejścia na e-doręczenia.
Przeczytaj także artykuł naszej ekspertki Prawa Spółek Anny Szczerby, która przedstawia aktualne terminy oraz plusy i minusy wdrożenia e-doręczeń.
Z pełną treścią ustawy zapoznasz się tutaj.
Reforma o rynku pracy przyjęta przez Sejm
21 lutego Sejm przyjął nową ustawę o rynku pracy, która teraz trafi do Senatu. To ważny krok w odpowiedzi na bieżące wyzwania i potrzeby zarówno pracodawców, jak i osób poszukujących pracy.
Do najważniejszych zmian należy wprowadzenie dofinansowania dla pracodawców za zatrudnienie osób po 50. roku życia oraz osób poszukujących pracy po 60. roku życia (kobiety) i 65. roku życia (mężczyźni). Dofinansowanie wyniesie do 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę miesięcznie.
Co więcej, wprowadzona zostanie nowa forma stażu, która pozwoli na zdobywanie zarówno umiejętności, jak i kwalifikacji zawodowych. Pracodawcy otrzymają premię, a stażyści dodatkowe stypendium.
Z pełną treścią ustawy zapoznasz się tutaj.
Dodatkowy urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków od 19 marca
19 marca 2025 r. wejdą w życie przepisy nowelizujące Kodeks pracy w zakresie urlopów macierzyńskich. Dotyczą one wydłużenia urlopu dla rodziców wcześniaków, które po urodzeniu wymagały hospitalizacji. W Polsce problem ten dotyka około 20 tysięcy dzieci rocznie i nowe uprawnienia mają pomóc rodzicom w przejściu tego trudnego czasu i w złagodzeniu skutków walki o zdrowie i życie dziecka.
Przeczytaj artykuł naszego eksperta Piotra Kryczka i dowiedz się, kto ma prawo do nowego urlopu, jak ustala się jego wymiar oraz jak wygląda zależność między dodatkowym urlopem macierzyńskim a zasiłkiem.
Pełną treść ustawy przeczytasz tutaj.
Projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom pozytywnie zaopiniowany przez Rząd
Zbliżają się zmiany dotyczące zatrudniania cudzoziemców w Polsce. Sejmowa komisja nadzwyczajna wydała pozytywną opinię na temat projektu ustawy dotyczącej zasad zatrudniania cudzoziemców. Przepisy mają określić warunki, na jakich można powierzać im pracę.
Najważniejsze zmiany przewidują zaostrzenie kar za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców, z grzywnami sięgającymi nawet 50 tys. zł. Nowe przepisy mają również wprowadzić obowiązek zatrudniania obcokrajowców przez agencje pracy wyłącznie na podstawie umowy o pracę.
Ponadto, w powiatowych urzędach pracy powstaną specjalne punkty obsługi dla cudzoziemców, ułatwiające im legalne podjęcie zatrudnienia. Pracodawcy wyrażają obawy, że takie zmiany mogą zwiększyć szarą strefę i utrudnić zatrudnianie pracowników sezonowych. Projekt ustawy przewiduje również możliwość odmowy wydania zezwolenia na pracę pracodawcom, którzy nie spełniają określonych kryteriów.
Dowiedz się więcej na temat zatrudniania cudzoziemców w Polsce. Przeczytaj artykuł naszej ekspertki, Katarzyny Zarzyckiej.
Projekt ustawy przeczytasz tutaj.
Mobbing w miejscu pracy – projekt zmian w Kodeksie pracy w trakcie konsultacji
Pod koniec stycznia 2025 roku do konsultacji został skierowany projekt nowelizacji Kodeksu pracy, mający na celu gruntowną zmianę definicji oraz sposobów przeciwdziałania mobbingowi w miejscu pracy.
Eksperci podkreślają, że wprowadzenie tych regulacji jest niezbędne i powinno nastąpić jak najszybciej. Choć Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiadało uproszczenie definicji mobbingu oraz doprecyzowanie obowiązków pracodawców, specjaliści zwracają uwagę na liczne nieścisłości zawarte w projekcie nowelizacji.
Przeczytaj artykuł Pulsu Biznesu, w którym eksperci TGC Corporate Lawyers komentują projektowane przez Ministerstwo przepisy.
Z projektem ustawy zapoznasz się tutaj.
Sprawdź naszą usługę:
Obsługa prawna firm
ul. Hrubieszowska 2
01-209 Warszawa
Polska
+48 22 295 33 00
contact@tgc.eu
NIP: 525-22-71-480, KRS: 0000167447,
REGON: 01551820200000. Sąd Rejonowy dla
m.st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy