Newsletter – zmiany w przepisach oraz ciekawe rozstrzygnięcia. Październik 2024.
1. Udzielenie pełnomocnictwa za pomocą internetu – czy jest możliwe?
Pełnomocnictwo to umocowanie do dokonania czynności prawnej, w wyniku której mocodawca upoważnia osobę lub osoby (pełnomocnika/pełnomocników) do dokonywania określonych czynności prawnych w jego imieniu i na jego rzecz. Czy przedsiębiorca może udzielić pełnomocnictwa przez internet? A może lepiej skorzystać z dokumentu podpisanego elektronicznie?
Więcej o udzielaniu pełnomocnictwa dowiesz się czytając artykuł: Udzielenie pełnomocnictwa za pomocą internetu
Sprawdź także nasze usługi dla firm: Sekretariat korporacyjny
2. Ochrona sygnalistów: jak wdrożyć procedurę w grupie kapitałowej oraz w grupie niezależnych spółek?
Wśród różnych rozwiązań przyjętych w ustawie z 14 czerwca 2024 roku o ochronie sygnalistów można odnaleźć przepisy, które mają ułatwiać wprowadzanie i stosowanie procedur zgłoszeń wewnętrznych w grupach kapitałowych, a także mają umożliwiać łączenie się niezależnych podmiotów w grupy w celu wspólnego przyjmowania, weryfikowania i wyjaśniania zgłoszeń naruszeń prawa. Choć wprowadzone regulacje otwierają nowe możliwości w zakresie wspólnego zarządzania ryzykiem związanym z naruszeniami prawa, jednocześnie powstaje pytanie, na ile te przepisy dadzą się wykorzystać w praktyce.
Pełne omówienie tematu prezentuje nasz ekspert, Piotr Kryczek, w artykule: Ochrona sygnalistów: jak wdrożyć procedurę w grupie kapitałowej oraz w grupie niezależnych spółek?
Przeczytaj także: Sygnalista – kim jest? Kto może być sygnalistą?
Zobacz też nagranie z webinaru: Ochrona sygnalistów – wdrożenie przepisów nowej ustawy
3. Dostęp do informacji gospodarczych – nowelizacja ustawy przyjęta
Sejm przyjął nowelizację ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Nowe przepisy zapewnią bardziej przejrzystą i bezpieczną wymianę danych. Ponadto, usprawnią one proces weryfikacji kontrahentów oraz pozwolą na szybsze zawieranie umów i realizację transakcji.
O projektowanych przepisach pisaliśmy w artykule: Ułatwienia dla biznesu – dostęp do informacji o kontrahentach
4. Parytet płci w spółkach giełdowych – konsultacje projektu ustawy
Ministerstwo Sprawiedliwości konsultuje projekt ustawy o równowadze płci implementujący przepisy unijnej dyrektywy w sprawie poprawy równowagi płci wśród dyrektorów spółek giełdowych oraz powiązanych środków.
Zgodnie z dyrektywą przedstawiciele niedostatecznie reprezentowanej płci będą musieli zajmować co najmniej 40% stanowisk dyrektorów niewykonawczych, lub w przypadku zastosowania nowych zasad zarówno do dyrektorów niewykonawczych, jak i dyrektorów wykonawczych, odsetek ten wyniesie do 33% wszystkich stanowisk dyrektorskich w spółce notowanej na giełdzie.
Projekt dostępny jest już na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
5. Nowa strategia migracyjna, a kwestia zatrudniania cudzoziemców
Rada Ministrów opowiedziała się za przyjęciem nowej strategii migracyjnej Polski na lata 2025-2030. Jednym z elementów strategii jest dostęp cudzoziemców do polskiego rynku pracy. Zdecydowano m.in. o utrzymaniu instrumentu oświadczeń o zatrudnianiu cudzoziemców z wybranych państw. Obecnie dotyczy on obywateli Ukrainy, Białorusi, Mołdawii, Gruzji i Armenii.
Ponadto, podjęte mają być działania zmierzające do wprowadzenia nowego modelu dopuszczania cudzoziemców do polskiego rynku pracy opartego na modelu punktowym, stosowanym w innych krajach.
Z tekstem nowej strategii możesz zapoznać się tutaj.
6. Projekt ustawy o systemach sztucznej inteligencji
Do wykazu prac legislacyjnych trafił projekt ustawy o sztucznej inteligencji. Celem nowego aktu jest stworzenie systemu sprawowania nadzoru nad systemami sztucznej inteligencji w Polsce zgodnego z tzw. AI Act. Przypomnijmy, że Akt o AI to pierwszy kompleksowy akt prawny regulujący sektor sztucznej inteligencji w ramach regulacji jednolitego rynku UE.
Z projektem ustawy zapoznasz się tutaj.
Więcej o unijnych przepisach w zakresie sztucznej inteligencji, przeczytasz w naszym artykule: AI Act wchodzi w życie
7. Webinar: ESG w Twojej firmie – ostatni dzwonek!
Zapraszamy firmy objęte obowiązkiem raportowania niefinansowego, jak i te, które muszą je rozpocząć, ponieważ wymagają tego klienci, partnerzy lub instytucje finansowe, jak również wszystkie firmy, które poważnie myślą o inwestowaniu w zrównoważony rozwój do zapoznania się z nagraniem naszego bezpłatnego webinaru poświęconego tematyce ESG.
Sprawdź także: ESG – doradztwo w zakresie zrównoważonego rozwoju
ul. Hrubieszowska 2
01-209 Warszawa
Polska
+48 22 295 33 00
contact@tgc.eu
NIP: 525-22-71-480, KRS: 0000167447,
REGON: 01551820200000. Sąd Rejonowy dla
m.st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy