30.08.2024 Biznes

Przegląd prawny TGC – sierpień 2024


Newsletter – zmiany w przepisach oraz ciekawe rozstrzygnięcia. Sierpień 2024

1. Ułatwienia dla biznesu – dostęp do informacji o kontrahentach

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o udostępnianiu i wymianie informacji gospodarczych. Stanowi on ważny krok ku zwiększeniu przejrzystości i wiarygodności danych biznesowych.

Dzięki nowym przepisom przedsiębiorcy będą mogli podejmować trafniejsze decyzje biznesowe. Projektowane rozwiązania mają także poprawić relację przedsiębiorców z biurami informacji gospodarczej.

Zmiany mają wejść w życie jeszcze w 2024 r. Zasadniczo ustawa zacznie obowiązywać po upływie 30 dni od dnia jej ogłoszenia, jednak w projekcie określono dwa przepisy przejściowe.

Więcej o projektowanych zmianach czytając artykuł naszego eksperta.

2. Rewolucja w polskim prawie autorskim? Sejm przyjął nowelizację ustawy

Sejm przyjął poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Ustawa stanowi długo oczekiwaną (i mocno opóźnioną) implementację Dyrektywy SATCAB II i DSM.

Wydawcy prasowi z wynagrodzeniem

Dodane przez Senat poprawki wprowadzają procedurę ustalania wynagrodzenia należnego wydawcy od usługodawcy (podmiotu świadczącego usługi drogą elektroniczną), a w rzeczywistości od tzw. bigtechów takich jak Meta, Google, czy Microsoft.

Artyści na wygranej pozycji

Istotną zmianą wprowadzoną przez nowelizację jest także dodanie nowych pól eksploatacji w punktach 5) i 6) do art. 70 ust. 21 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Jak dotąd internet i serwisy streamingowe nie stanowiły pola eksploatacji utworów audiowizualnych, za które autorom i wykonawcom należy się wynagrodzenie.

Dowiedz się więcej, przeczytaj artykuł autorstwa Piotr Dudek

3. AI Act wchodzi w życie

Dnia 1 sierpnia wszedł w życie jeden z najbardziej oczekiwanych europejskich aktów prawnych – tzw. AI Act. Po blisko trzyletnich pracach Unia Europejska wreszcie doczekała się pierwszej na świecie kompleksowej regulacji prawnej dotyczącej sztucznej inteligencji. Akt ma formę rozporządzenia, a co za tym idzie, jego przepisy obowiązują bezpośrednio we wszystkich państwach członkowskich.

Najważniejszą sferą regulowaną przez nowe rozporządzenie i niejako jego kręgosłupem jest klasyfikacja systemów sztucznej inteligencji ze względu na poziom ryzyka związanego z ich stosowaniem. AI Act wyróżnia cztery kategorie systemów sztucznej inteligencji oparte na ryzyku, jakie dane systemy mogą stwarzać wobec podstawowych praw i wolności.

Wejście w życie AI Act

Nowe rozporządzenie, za względu na rozległość regulacji będzie wprowadzane w życie etapami. Od 1 sierpnia 2024 roku nowa regulacja zaczęła oficjalnie obowiązywać. Natomiast większość jej przepisów zacznie być stosowana dopiero od sierpnia 2026 roku (24 miesiące od wejścia w życie).

Więcej o nowych przepisach opowiada nasz ekspert, Piotr Dudek, pełen artykuł przeczytasz tutaj

4. Ustawa Prawo Komunikacji Elektronicznej ogłoszona

Ustawa – Prawo Komunikacji Elektronicznej (PKE) została 9 sierpnia podpisana przez prezydenta i ogłoszona w Dzienniku Ustaw. Akt ten prowadza zmiany mające poprawić działanie rynku telekomunikacyjnego i zapewnić lepszą ochronę konsumentów.

Ponadto, nowe przepisy wprowadzają do polskiego prawa dwie europejskie dyrektywy i zawierają ważne zasady i zmiany takie jak na przykład eliminacja wątpliwych opłat, wprowadzenie usługi AML czy też obowiązek informowania konsumentów o warunkach umowy przez operatorów, dzięki czemu będą oni mogli świadomie dokonać wyboru.

Z tekstem nowej ustawy zapoznasz się tutaj.

5. Kontrowersje wokół ustawy o ochronie sygnalistów

Część prawników jest zdania, że polska ustawa o ochronie sygnalistów nie spełnia wymogów unijnej dyrektywy. Inni natomiast podkreślają, że zgodnie z dyrektywą pracodawca nie powinien ani sam przyjmować zgłoszeń, ani ich wyjaśniać.

Tymczasem, Piotr Kryczek, radca prawny z kancelarii TGC Corporate Lawyers, w wypowiedzi dla PulsHR.pl, wyjaśnia: Gdyby zgłoszenia miały być dokonywane całkowicie poza wiedzą i kontrolą pracodawcy, traciłby sens podział zgłoszeń na wewnętrzne i zewnętrzne. Ponadto dyrektywa zachęca do zgłaszania problemów w pierwszej kolejności pracodawcy, co ma zapewnić szybką reakcję na naruszenia prawa i ich skuteczne rozwiązywanie.

Dowiedz się więcej – przeczytaj artykuł eksperta TGC.

Sprawdź także naszą usługę: Ochrona sygnalistów
Lub zarejestruj się nasz bezpłatny webinar: Ochrona sygnalistów – wdrożenie przepisów nowej ustawy

Data: 10 września, 11:00 – 12:00

Preferujesz spotkania na żywo? Zapisz się na HR Breakfast: Wdrożenie przepisów dotyczących ochrony sygnalistów

Data i miejsce: 5 września 2024, 9:30 – 11:00, Hrubieszowska 2, Warszawa

Uwaga! Liczba miejsc ograniczona

6. Webinar: ESG w Twojej firmie – ostatni dzwonek!

Zapraszamy firmy objęte obowiązkiem raportowania niefinansowego, jak i te, które muszą je rozpocząć, ponieważ wymagają tego klienci, partnerzy lub instytucje finansowe, jak również wszystkie firmy, które poważnie myślą o zrównoważonym rozwoju do zapoznania się z nagraniem z naszego webinaru poświęconego tematyce ESG.

Dowiedz się więcej, obejrzyj nagranie z webinaru.

Sprawdź także: ESG – doradztwo w zakresie zrównoważonego rozwoju


Chcesz być na bieżąco?
Subskrybuj nasz newsletter!
Pełna treść zgody

TGC Corporate Lawyers

ul. Hrubieszowska 2
01-209 Warszawa
Polska

+48 22 295 33 00
contact@tgc.eu

NIP: 525-22-71-480, KRS: 0000167447,
REGON: 01551820200000. Sąd Rejonowy dla
m.st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy

Mapa