Newsletter – zmiany w przepisach oraz ciekawe rozstrzygnięcia. Wrzesień 2024.
1. Procedura zgłoszeń wewnętrznych dla sygnalistów
25 września 2024 r. weszły w życie przepisy dotyczące ochrony sygnalistów. Jednym z nowych obowiązków pracodawców objętych tymi regulacjami jest opracowanie procedury zgłoszeń wewnętrznych dla osób sygnalizujących naruszenia prawa. Wdrożenie skutecznej procedury zapewni pracownikom poczucie bezpieczeństwa, co z kolei może przyczynić się do zwiększenia wykrywalności nieprawidłowości oraz zapobiegania potencjalnym kryzysom w organizacji.
Co powinna zawierać procedura zgłoszeń wewnętrznych? Na to i inne pytania dotyczące procedury i ochrony sygnalistów odpowiedź znajdziesz w artykule autorstwa Piotra Kryczka:
Przeczytaj także artykuł, w którym Piotr Kryczek, Counsel, Radca Prawny z TGC Corporate Lawyers dla Rzeczpospolitej wyjaśnia m.in. kiedy przedsiębiorcy powinni utworzyć wewnętrzne procedury zgłoszeń.
Zobacz również nagranie z naszego webinaru: Ochrona sygnalistów – wdrożenie przepisów nowej ustawy
2. Zamówienia obronne
W ostatnich latach w Polsce nie dało się nie zauważyć gwałtownie rosnących wydatków na potrzeby obronności i bezpieczeństwa kraju. Zarówno poprzedni rząd, jak i obecny realizują liczne, bardziej lub mniej spektakularne, a także bardziej lub mniej kontrowersyjne zakupy sprzętu wojskowego zarówno w kraju jak i za granicą. W związku z tym, a także biorąc pod uwagę fakt, że na realizację czeka jeszcze wiele nowych programów modernizacyjnych, warto przyjrzeć się bliżej stronie prawnej organizacji zakupów na potrzeby obronności.
Pełne omówienie tematu zamówień obronnych prezentuje nasz ekspert, Piotr Dudek.
3. Pakiet pomocy dla powodzian
Jest pakiet pomocy dla powodzian. Rząd wprowadził szereg rozwiązań mających wesprzeć przedsiębiorców, których dotknęła powódź. Firmy poszkodowane wskutek powodzi mogą skorzystać m.in. z wydłużonych terminów płatności podatków VAT, PIT i CIT oraz z ulg dotyczących płatności składek ZUS. Przedsiębiorcy z terenów objętych powodzią mogą również złożyć wnioski o wydłużenie terminu na zapłatę składek ZUS.
Ponadto, wprowadzona została 0% stawka VAT dla darowizn towarów i usług przekazywanych na rzecz poszkodowanych wskutek powodzi. Dodatkowo zwolnieniu z cła podlega import m.in.: artykułów pierwszej przeznaczonych do nieodpłatnej dystrybucji wśród osób potrzebujących przez organizacje państwowe lub uprawnione organizacje charytatywne lub dobroczynne.
Więcej o pomocy dla powodzian dowiesz się tutaj.
4. Projekt o zarządzaniu danymi – konsultacje publiczne w toku
Do 2 października 2024 r. potrwają konsultacje publiczne projektu ustawy o zarządzaniu danymi. Nowe przepisy mają zapewnić stosowanie w Polsce unijnego aktu o zarządzaniu danymi (Data Governance Act – DGA).
DGA wprowadza m.in. horyzontalne zasady dzielenia się danymi osobowymi i nieosobowymi. Opracowywane regulacje pomogą przedsiębiorcom dobrowolnie ofiarować swoje dane w celach altruistycznych. Projekt dostępny jest na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Cyfryzacji oraz na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
5. TSUE: Notariusz nie narusza sankcji wobec Rosji
Trybunału Sprawiedliwości orzekł w sprawie (C-109/23) nadania przez notariusza charakteru urzędowego umowie sprzedaży nieruchomości należącej do osoby prawnej z siedzibą w Rosji. TSUE orzekł, że udział notariusza przy sprzedaży nieruchomości należącej do rosyjskiej spółki nieujętej w wykazie nie narusza sankcji wobec Rosji. Podkreślił także, że poprzez nadanie czynności lub dokumentowi charakteru urzędowego notariusz nie świadczy usług doradztwa prawnego.
Wyrok Trybunału (druga izba) z dnia 5 września 2024 r., GM i ON przeciwko PR dostępny tutaj
6. Webinar: ESG w Twojej firmie – ostatni dzwonek!
Zapraszamy firmy objęte już obowiązkiem raportowania niefinansowego, jak i te, które muszą je dopiero rozpocząć, ponieważ wymagają tego klienci, partnerzy lub instytucje finansowe, jak również wszystkie firmy, które poważnie myślą o inwestowaniu z zrównoważony rozwój do udziału w naszym bezpłatnym webinarze poświęconym tematyce ESG.
Data i miejsce: 8 października 2024, 11.00 – 12.00, online
Zarejestruj się już dziś
Preferujesz spotkania na żywo? Zarejestruj się na ESG breakfast!
Wrocław: 17 października 2024, godz. 9:30 – 11:30
PURO Wrocław Old Town, Włodkowica 6
Legnica:
18 października 2024, godz. 9:30 – 11:30
Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, ul. Rycerska 24
Sprawdź także: ESG – doradztwo w zakresie zrównoważonego rozwoju
ul. Hrubieszowska 2
01-209 Warszawa
Polska
+48 22 295 33 00
contact@tgc.eu
NIP: 525-22-71-480, KRS: 0000167447,
REGON: 01551820200000. Sąd Rejonowy dla
m.st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy