Ministerstwo Rozwoju szykuje nową specustawę, mającą ograniczyć negatywne skutki dla gospodarki spowodowane przez epidemię koronawirusa. Pakiet osłonowy dla firm obejmujący szereg rozwiązań zapewniających płynność finansową przedsiębiorstw miałby wejść w życie 1 kwietnia br.
W związku z koronawirusem Ministerstwo Rozwoju przygotowuje projekt specustawy obejmujący pakiet rozwiązań antykryzysowych dla przedsiębiorców. Pierwsza, obowiązująca od 8 marca, ustawa dotycząca SARS-Cov-2 zakłada zapobieganie i przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się choroby, nowy katalog regulacji będzie natomiast przewidywał działania mające na celu zminimalizowanie skutków epidemii dla gospodarki oraz wsparcie firm i rynku pracy.
Projekt nowej specustawy Ministerstwo ma przedstawić między 16 a 20 marca, a pierwsze czytanie w Sejmie na się odbyć 25 marca. Nowe przepisy mogłyby zatem wejść w życie już 1 kwietnia 2020.
Zobacz także: Ustawa o zwalczaniu koronawirusa – najważniejsze zapisy dotyczące przedsiębiorców
Nowy projekt ustawy obejmie szereg zmian legislacyjnych mających na celu umożliwienie wdrożenia pakietu osłonowego dla przedsiębiorstw. Pakiet ten powstał w efekcie rozmów z przedstawicielami polskich instytucji rozwoju i w wyniku postulatów wielu polskich branż. W ramach pakietu wprowadzone zostaną następujące ułatwienia dla biznesu:
Odroczenia i ulgi
Zapewnienie płynności finansowej firm
Wsparcie pracowników i pracodawców
Specustawa minimalizująca skutki koronawirusa jest dopiero opracowywana, warto więc zapoznać się z dostępnymi już teraz możliwościami wsparcia, w razie wystąpienia sytuacji kryzysowej w firmie związanej na przykład z brakiem dostaw lub absencją załogi.
Przedsiębiorcy, którzy odczują skutki pandemii mogą obecnie skorzystać z odroczenia terminu płatności składek na ubezpieczenie społeczne (na razie z opłatą prolongacyjną) lub zdecydować się na spłatę zadłużenia z tego tytułu w systemie ratalnym (także podlega opłacie).
Możliwe jest ponadto całkowite umorzenie składek ZUS, ale wyłącznie w wyniku wystąpienia zdarzeń nadzwyczajnych, w których ich opłacanie mogłoby poważnie zagrozić dalszej działalności podmiotu gospodarczego.
Na wsparcie mogą także liczyć przedsiębiorcy, którzy z związku koronawirusem nie będą mogli uregulować w terminie należności podatkowych. Jak informuje Ministerstwo Finansów urzędy skarbowe będą rozpatrywać wnioski o przyznanie ulg, w tym o odroczenie terminu płatności, rozłożenie na raty, umorzenie zaległości w sytuacjach nadzwyczajnych wynikających z pandemii koronawirusa.
Prawo gospodarcze – sprawdź, jak możemy pomóc:
ul. Hrubieszowska 2
01-209 Warszawa
Polska
+48 22 295 33 00
contact@tgc.eu
NIP: 525-22-71-480, KRS: 0000167447,
REGON: 01551820200000. Sąd Rejonowy dla
m.st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy