29.04.2021 Prawo pracy

Szczepienia przeciw COVID-19 także w mniejszych firmach


Rząd doprecyzował zmiany dotyczące szczepień przez przedsiębiorców, które mają ruszyć już w połowie maja. Aby zorganizować szczepienie na terenie zakładu pracy wystarczy zgłosić 300 chętnych – nie tylko pracowników.

Dotychczasowy plan szczepień przez pracodawców zakładał udział wyłącznie przedsiębiorców zatrudniających co najmniej 500 pracowników, ale nowe założenia dadzą możliwość przystąpienia do programu prawie każdemu pracodawcy.

Szczepienia przeciw COVID-19 – które firmy będą mogły je organizować?

Według najnowszych informacji do akcji mogą przyłączyć się firmy, które zgłoszą 300 chętnych do zaszczepienia się, w tym:

  • pracowników
  • zleceniobiorców
  • osób prowadzących działalność gospodarczą
  • członków rodzin pracowników

Mogą być to zarówno pojedyncze firmy, jak i grupy mniejszych pracodawców łącznie spełniających kryterium liczby osób, które miałyby podlegać szczepieniu.

Rejestracja pracodawców ma ruszyć 4 maja, a pierwsze szczepienia pracowników prawdopodobnie będą mogły odbyć się 12, 15 lub 20 maja.

Ponadto do akcji będą mogły zgłaszać się także stowarzyszenia branżowe, szkoły wyższe lub samorządy zawodowe.

Zobacz także: Czy pracodawca może żądać od swojego pracownika zaszczepienia się przeciw COVID-19?

Szczepienia w zakładach pracy w weekend – wytyczne rządu

Akcja szczepień w zakładach pracy ma ruszyć w połowie maja, ale już znane są dokładne wytyczne dotyczące procedury organizacji akcji przez pracodawców.

Nowe propozycje rządu dotyczących sposobu organizacji szczepień w firmach obejmują następujące kwestie:

  • przeprowadzanie szczepień w czasie wolnym od pracy, w sobotę, niedzielę i poniedziałek, plus dwa dodatkowe dni, tak by udało się zakończyć proces szczepień w ciągu pięciu dni,
  • szczepienia w punkcie szczepień, wykonywane przez podmiot leczniczy, który zgadza się zorganizować szczepienia dla pracowników firmy, a firma nawiązała z nim współpracę,
  • zgłoszenia od pracodawców przez formularz Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (w formularzu podajemy liczbę osób chętnych, dane podmiotu współpracującego przy szczepieniach – podmiot leczniczy),
  • Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych (RARS) wystawi ofertę dla podmiotu leczniczego, a po akceptacji zamówioną liczbę dawek szczepionki dostarczy pod adres wskazany przez ten podmiot,
  • szczepienia wykonuje podmiot leczniczy, a ich potwierdzeniem jest karta szczepień.

Według badania „KoronaBilans MŚP” Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej z możliwości zaszczepienia swoich pracowników chciałoby skorzystać aż 70,4 proc. przedsiębiorców.

W Polsce, jak wynika z danych rządowego serwisu SzczepimySię, od początku epidemii do 27 kwietnia 2021 r. wykonano łącznie 10 mln 487 tys. 131 szczepień przeciw COVID-19.

Zobacz także: Szczepienia przeciw COVID-19 – czy pracownikowi przysługuje dzień wolny?

Prawo pracy – sprawdź, jak możemy pomóc:


Chcesz być na bieżąco?
Subskrybuj nasz newsletter!
Pełna treść zgody

TGC Corporate Lawyers

ul. Hrubieszowska 2
01-209 Warszawa
Polska

+48 22 295 33 00
contact@tgc.eu

NIP: 525-22-71-480, KRS: 0000167447,
REGON: 01551820200000. Sąd Rejonowy dla
m.st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy

Mapa