18 kwietnia w życie weszły nowe regulacje tarczy antykryzysowej umożliwiające m.in. przedłużenie legalnego pobytu cudzoziemcom przebywającym w Polsce w czasie pandemii koronawirusa oraz przedłużenie ich legalnej pracy.
Przepisy dotyczące pobytu i pracy obcokrajowców na terytorium RP, wprowadzone 18 kwietnia 2020 r. w ramach pakietu ustaw tworzących tzw. tarczę antykryzysową, obejmują przedłużenie do upływu 30-go dnia następującego po dniu odwołania stanu, który obowiązywał jako ostatni (stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii):
Zmiany w ramach tarczy antykryzysowej przewidują ponadto przesunięcie do 30-go dnia następującego po dniu odwołania jednego ze stanów, który obowiązywał jako ostatni (zagrożenia epidemicznego lub epidemii) terminów:
Pakiet ustaw tworzących tarczę wprowadza przedłużenie z mocy prawa do 30. dnia następującego po dniu odwołania stanu pandemii lub zagrożenia epidemicznego zezwoleń na pracę, pracę sezonową oraz dopuszczalnych okresów wykonywania pracy na podstawie wpisanych do ewidencji oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi.
Standardowo zezwolenia na pracę, udzielane przez wojewodów, wydawane są na czas określony, nie dłuższy niż 3 lata (5 lat – w przypadku pełnienia funkcji w zarządzie osoby prawnej zatrudniającej na dzień złożenia wniosku powyżej 25 osób). Zezwolenia na pracę sezonową dla cudzoziemców wydawane są natomiast na okres nie dłuższy niż 9 miesięcy w danym roku kalendarzowym.
Inaczej sytuacja ma się w przypadku oświadczeń o powierzaniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Ta forma zezwolenia zapewnianiająca cudzoziemcowi dostęp do polskiego rynku pracy zazwyczaj obowiązuje przez okres nie dłuższy niż 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy i jest przeznaczona dla obywateli 6 państw: Republiki Armenii, Republiki Gruzji, Republiki Białorusi, Republiki Mołdawii, Federacji Rosyjskiej i Ukrainy.
Ustawa o tarczy antykryzysowej wydłuża wszystkie powyższe zezwolenia na pracę dla cudzoziemców (zezwolenia na pracę, zezwolenia na pracę sezonową oraz oświadczenia o powierzaniu wykonywania pracy cudzoziemcowi) z mocy prawa do 30. dnia następującego po dniu odwołania tego ze stanów (zagrożenia lub epidemii), który obowiązywał jako ostatni, przy czym warunkiem jest, by uprawnienia wynikające z przyznanych zezwoleń kończyły się w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.
Oznacza to, że osoba, której zezwolenie na pracę lub oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy wygasłoby w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, będzie mogła kontynuować pracę legalnie do upływu 30 dnia następującego po dniu odwołania tego ze stanów, który obowiązywał jako ostatni.
Zobacz także: Webinar: Koronawirus a zatrudnienie cudzoziemców
W związku z obowiązującym zakazem powierzenia cudzoziemcowi wykonywania pracy, na innych warunkach niż te określone w zezwoleniu na pracę lub oświadczeniu o powierzeniu wykonywania pracy, pojawiły się wątpliwości, co do możliwości zastosowania rozwiązań przewidzianych w tarczy antykryzysowej przez firmy zatrudniające obcokrajowców.
W celu uzyskania dotacji do wynagrodzeń pracowników w ramach tarczy antykryzysowej pracodawca musi bowiem obniżyć pracownikom wymiar czasu pracy lub wynagrodzenie, co rodziłoby niezgodność z powyższą zasadą niepowierzenia cudzoziemcowi wykonywania pracy na warunkach niezgodnych z zezwoleniem na pracę.
Zdania są podzielone czy przepisy tarczy antykryzysowej dają możliwość objęcia pracowników będących cudzoziemcami przestojem lub obniżonym wymiarem czasu pracy. Co prawda Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiedziało, że wprowadzone zostaną stosowne poprawki do ustawy o tarczy antykryzysowej umożliwiające pracodawcom stosowanie wprowadzonych rozwiązań pomocowych bez konieczności występowania o dodatkowe zmiany w kartach pobytu czy nowe zezwolenia dla swoich pracowników, jednak do tej pory te przepisy nie zostały wprowadzone.
Autorka:
Katarzyna Zarzycka
Konsultant ds. Cudzoziemców
TGC Corporate Lawyers
Zatrudnianie cudzoziemców – sprawdź, jak możemy pomóc:
ul. Hrubieszowska 2
01-209 Warszawa
Polska
+48 22 295 33 00
contact@tgc.eu
NIP: 525-22-71-480, KRS: 0000167447,
REGON: 01551820200000. Sąd Rejonowy dla
m.st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy