Polski Fundusz Rozwoju uruchomił program wsparcia dla przedsiębiorców. Pierwsze subwencje w ramach Tarczy Finansowej PFR dla sektora mikro i MŚP już zostały przyznane. Tarcza finansowa dla dużych przedsiębiorstw ma być uruchomiona w ciągu kilku dni, chociaż już istnieje możliwość składania wniosków o przyznanie pomocy.
Tarcza Finansowa PFR to program pomocowy w ramach Tarczy Antykryzysowej, którego celem jest wsparcie przedsiębiorstw w walce z negatywnymi skutkami epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 poprzez ochronę rynku pracy i zapewnienie firmom płynności finansowej w tym wyjątkowo trudnym okresie. Wartość pomocy to 100 mld zł. Środki zostaną przekazane mikrofirmom zatrudniającym co najmniej 1 pracownika oraz małym, średnim i dużym przedsiębiorstwom w ramach trzech obszarów finansowania:
Mikro, małe i średnie firmy mogą liczyć na dofinansowanie polegające na przyznaniu nieoprocentowanych subwencji finansowych, dostępnych w bankach komercyjnych i spółdzielczych, które przystąpiły do programu. Duże przedsiębiorstwa będą mogły natomiast wkrótce skorzystać z finansowania dostępnego bezpośrednio w Polskim Funduszu Rozwoju (obecnie założenia programu są na etapie akceptacji Komisji Europejskiej).
29 kwietnia rozpoczęło się przyjmowanie wniosków o przyznanie nieoprocentowanych subwencji finansowych w ramach Tarczy Finansowej PFR. Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa mogą ubiegać się po spełnieniu określonych kryteriów o subwencje dostępne w bankach komercyjnych i spółdzielczych, które przystąpiły do programu i po upływie 12 miesięcy starać się o umorzenie nawet 75 proc. wartości otrzymanej subwencji.
Wniosek o wsparcie w ramach Tarczy Finansowej PFR mogą składać mikro, małe i średnie firmy zatrudniające od 1 do 249 pracowników. Status ten ustalany jest na stan z 31 grudnia 2019 r., a przy oszacowywaniu skali zatrudnienia nie uwzględnienia się właściciela firmy oraz pracowników spółek zależnych.
Udzielanie subwencji następuje zgodnie z kolejnością rozpatrywania wniosków przez PFR (pierwszeństwo rozpoznania przyznaje się wnioskom, które zgodnie z obowiązującymi procedurami są kompletne i nieobarczone brakami utrudniającymi ich pilne przeprocesowanie). Wsparcie można połączyć z innymi formami pomocy związanymi z COVID-19, takimi jak np. świadczenie postojowe.
Kto może ubiegać się o subwencje z Tarczy Finansowej PFR dla mikro, małych i średnich firm:
Pozostałe warunki skorzystania z programu dla mikrofirm i firm sektora MŚP:
Po rozpatrzeniu wniosku o wsparcie w ramach Tarczy Finansowej PFR przedsiębiorca może otrzymać odpowiedź w trzech następujących formach:
Od momentu uruchomienia Tarczy Finansowej PFR w dniu 29 kwietnia pozytywne decyzje o przyznaniu subwencji otrzymało już ponad 9,2 tys. mikro, małych i średnich firm. W postaci subwencji przyznano w sumie 2,1 mld zł.
Zobacz także: Tarcza antykryzysowa – konsultacje dla firm
Finansowanie dużych przedsiębiorstw realizowane będzie bezpośrednio przez PFR i ma charakter indywidualny. Wsparcie obejmuje zarówno finansowanie dłużne, jak i zaangażowanie kapitałowe i opiera się o kilka instrumentów o łącznej wartości 25 mld zł:
Wnioski do PFR składać można już teraz, jednakże uruchomienie programu nastąpi w ciągu najbliższych dni po uzyskania akceptacji Komisji Europejskiej.
Kto może skorzystać z programu Tarczy PFR dla dużych firm:
Pozostałe warunki przystąpienia do programu:
Obsługa prawna firm – sprawdź, jak możemy pomóc:
ul. Hrubieszowska 2
01-209 Warszawa
Polska
+48 22 295 33 00
contact@tgc.eu
NIP: 525-22-71-480, KRS: 0000167447,
REGON: 01551820200000. Sąd Rejonowy dla
m.st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy