Żyjemy obecnie w dobie postępującej cyfryzacji. Coraz więcej czynności przenosimy do świata online, w tym także sprawy administracyjne i cywilne. Czy przedsiębiorca może udzielić pełnomocnictwa przez internet? A może lepiej skorzystać z dokumentu podpisanego elektronicznie?
Pełnomocnictwo to umocowanie do dokonania czynności prawnej, w wyniku której mocodawca upoważnia osobę lub osoby (pełnomocnika/pełnomocników) do dokonywania określonych czynności prawnych w jego imieniu.
Zasadniczo wyróżnia się trzy rodzaje pełnomocnictwa – ogólne, rodzajowe oraz szczegółowe, a forma w jakiej zostaje ono udzielone zależy od czynności w nim określonych. Zgodnie z art. 99 par. 1 k.c. jeżeli do ważności czynności prawnej potrzebna jest szczególna forma, pełnomocnictwo do dokonania tej czynności powinno być udzielone w tej samej formie. Natomiast pełnomocnictwo ogólne powinno być pod rygorem nieważności udzielone na piśmie (art. 99 par. 2 k.c.).
Istotne jest, aby udzielać pełnomocnictwa wyłącznie osobom zaufanym, osoba taka będzie bowiem działać w imieniu i w interesie firmy. Ponadto, pełnomocnik ma prawo działać w imieniu mocodawcy tylko w zakresie określonym w pełnomocnictwie, dlatego tak duże znaczenie ma odpowiednie wskazanie czynności, które mają być powierzone.
Cyfryzacja powszednieje, a standardem stają się elektroniczne podpisy, e-faktury czy e-teczki pracownicze. Czy można więc udzielić pełnomocnictwa przez internet?
Obecnie przedsiębiorcy mogą m.in.:
Ważne jest jednak, aby zawsze dbać o bezpieczeństwo, w tym także cyberbezpieczeństwo. Upewnić się, czy narzędzia, z których korzystamy, np. z podpisów elektronicznych, są bezpieczne, a nasze hasła odpowiednio chronione.
Ponadto, jeśli pełnomocnictwa udziela przedsiębiorca, należy pamiętać aby zgłosić takie pełnomocnictwo odpowiednio w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEiDG) lub w Krajowym Rejestrze Sądowym – dotyczy prokury.
Dodatkowo, w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących pełnomocnictwa, czy to udzielanego w tradycyjnej formie czy przez internet, zawsze w pierwszej kolejności warto skonsultować się z prawnikiem. Ekspert wskaże najbezpieczniejsze rozwiązanie i pomoże dobrać odpowiednią formę pełnomocnictwa.
Poszukujesz sprawdzonych i bezpiecznych rozwiązań dla swojej firmy?
ul. Hrubieszowska 2
01-209 Warszawa
Polska
+48 22 295 33 00
contact@tgc.eu
NIP: 525-22-71-480, KRS: 0000167447,
REGON: 01551820200000. Sąd Rejonowy dla
m.st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy