Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o udostępnianiu i wymianie informacji gospodarczych. Ułatwi on przedsiębiorcom weryfikację wiarygodności płatniczej kontrahentów, co pozwoli ograniczyć ryzyko współpracy z nierzetelnymi firmami i tym samym poprawić płynność finansową.
Nowelizacja ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych stanowić będzie ważny krok ku zwiększeniu przejrzystości i wiarygodności danych biznesowych. Dzięki nowym przepisom mającym m.in. uprościć przekazywanie danych do biur informacji gospodarczej, przedsiębiorcy będą mogli podejmować trafniejsze decyzje biznesowe. Projektowane rozwiązania mają także poprawić relację przedsiębiorców z biurami informacji gospodarczej.
Projektowana ustawa zakłada m.in.:
Projektowane przepisy należy ocenić pozytywnie. Zapewnią one bardziej przejrzystą i bezpieczną wymianę danych, usprawnią proces weryfikacji kontrahentów oraz pozwolą na szybsze zawieranie umów i realizację transakcji.
Zmiany mają wejść w życie jeszcze w 2024 r. Zasadniczo ustawa zacznie obowiązywać po upływie 30 dni od dnia jej ogłoszenia, jednak w projekcie określono dwa przepisy przejściowe.
Pierwszy zakłada się, że biura będą miały obowiązek dostosowania regulaminu w celu zamieszczania w rejestrze zapytań danych pełnomocników podmiotów pobierających informacje gospodarcze z biura w terminie 6 miesięcy od wejścia w życie przepisów ustawy.
Drugi nakazuje biurom publikację na stronie internetowej informacji o wysokości opłat za usługi biura, w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie ustawy. Wraz z 30-dniowym okresem vacatio legis oznacza to, że zarządy biur będą miały 60 dni na wdrożenie tej zmiany.
Biura informacji gospodarczej gromadzą, przechowują i udostępniają dane dotyczące nierzetelnych dłużników, działając na podstawie przepisów ustawy z 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych (Dz.U. 2021 r. poz. 2057).
Wykaz biur będących podmiotami prywatnymi zamieszczono na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Na liście znajduje się m.in. BIG Info Monitor, Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej oraz Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej.
Informacje gospodarcze do biura przekazuje wierzyciel, który odpowiada karnie za to, aby przekazywane dane były prawdziwe. Nadzór nad działalnością biur informacji gospodarczej sprawuje natomiast minister właściwy do spraw gospodarki, a wszystkie działające w Polsce biura posiadają status małego lub średniego przedsiębiorcy.
Zapewniamy doradztwo w zakresie polskiego i międzynarodowego prawa gospodarczego. Obsługujemy transakcje z udziałem kapitału prywatnego oraz z udziałem instytucji państwowych i samorządowych. W ramach naszych usług zajmujemy się m.in. monitoringiem należności. Pomagamy w zakresie:
Oferujemy także doradztwo prawne w obszarach własności intelektualnej, prawa nieruchomości, prawa ochrony konkurencji. Zawsze dobieramy rozwiązania optymalnie dostosowane do realnych potrzeb klienta.
Prawo gospodarcze – Sprawdź, jak możemy pomóc!
ul. Hrubieszowska 2
01-209 Warszawa
Polska
+48 22 295 33 00
contact@tgc.eu
NIP: 525-22-71-480, KRS: 0000167447,
REGON: 01551820200000. Sąd Rejonowy dla
m.st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy