22 maja 2023 r. weszła w życia wyczekiwana ustawa o fundacji rodzinnej ułatwiająca wielopokoleniową sukcesję. Akt ten wprowadza do polskiego porządku prawnego instytucję fundacji rodzinnej będącej osobą prawną. Nowe przepisy mają chronić majątek rodzinnego przedsiębiorstwa oraz umożliwić firmom rodzinnym stabilną działalność po śmierci właściciela lub po jego przejściu na emeryturę. Czym jest fundacja rodzinna i jak ją założyć?
Za projekt Ustawy z dnia 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej (dalej: Ustawa) odpowiadało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Akt ten został podpisany przez prezydenta 6 lutego 2023 r. Ustawa wprowadza do polskiego porządku prawnego całkowicie nową instytucję (osobę) prawną jaką jest fundacja rodzinna, określając jej organizację i zasady funkcjonowania, w tym prawa oraz obowiązki fundatora i beneficjenta. Akt reguluje również sposób opodatkowania fundacji rodzinnej.
Fundacja rodzinna to osoba prawna utworzona w celu gromadzenia mienia, zarządzania nim w interesie beneficjentów oraz spełniania świadczeń na rzecz beneficjentów. Ogólnie rzecz biorąc fundacja ma za zadanie chronić majątek rodzinnego przedsiębiorstwa, realizować wizję fundatora oraz zapewniać środki dla beneficjentów. Jej szczegółowy cel określany jest przez fundatora w statucie.
Fundatorem fundacji rodzinnej może zostać:
Instytucja ta może być ustanowiona przez więcej niż jednego fundatora, w tym także osoby niespokrewnione. Jeśli jednak jest zakładana na podstawie testamentu, wówczas może występować tylko jeden fundator.
Prawa i obowiązki fundatora są niezbywalne. Wykonywanie uprawnień fundator może być jednak powierzyć innej osobie poprzez określenie ich zakresu w statucie.
Beneficjentem fundacji rodzinnej może zostać:
Beneficjentami będą więc mogły być m.in. osoby spokrewnione z fundatorem. Możliwe będzie np. pokrywanie kosztów ich edukacji. Prawa i obowiązki beneficjenta są niezbywalne. Może on jednak zrezygnować z uprawnień. Zrzeczenie się wszystkich uprawnień jest jednak jest równoznaczne ze zrzeczeniem się statusu beneficjenta.
Statut fundacji musi być sporządzony w formie aktu notarialnego. W jego treści należy określić m.in.:
Do ustanowienia fundacji rodzinnej niezbędne będzie wniesienie przez fundatora mienia na pokrycie funduszu założycielskiego w kwocie co najmniej 100 000 zł. Fundator musi sporządzić spis wnoszonego mienia, którym mogą być pieniądze, papiery wartościowe i inne prawa majątkowe.
Nadrzędną zasadą jest solidarność – fundacja rodzinna odpowiada solidarnie z fundatorem za jego zobowiązania powstałe przed jej ustanowieniem, w tym z tytułu obowiązku alimentacyjnego. Odpowiada ona także za wykonanie powstałego po jej ustanowieniu obowiązku alimentacyjnego obciążającego fundatora. Odpowiedzialność fundacji rodzinnej ogranicza się jednak do wartości mienia wniesionego przez fundatora według stanu z chwili wniesienia (według cen z chwili zaspokojenia wierzyciela). Sam fundator nie odpowiada za zobowiązanie fundacji.
Fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą. Jej zakres jest jednak ograniczony. W ramach działalności gospodarczej fundacja rodzina może m.in.:
Do najważniejszych korzyści ustanowienia instytucji fundacji rodzinnej należą:
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej (Dz. U. poz. 326 z późn. zm.).
Prawo gospodarcze – sprawdź, jak możemy pomóc:
ul. Hrubieszowska 2
01-209 Warszawa
Polska
+48 22 295 33 00
contact@tgc.eu
NIP: 525-22-71-480, KRS: 0000167447,
REGON: 01551820200000. Sąd Rejonowy dla
m.st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy