Czy w 2025 r. przepisy o zatrudnianiu cudzoziemców w Polsce ulegną zmianie? Niewykluczone, jest już bowiem projektu ustawy w tym zakresie. Najnowsza wersja nie przewiduje wprowadzenia obowiązku zawierania umów o pracę z częścią cudzoziemców. To dobra wiadomość dla pracodawców, jednak eksperci nadal wskazują na pewne nieścisłości w projektowanych przepisach. A jak dziś uzyskać zezwolenie na pracę dla cudzoziemca w Polsce? Jakie rozwiązania są stosowane w innych krajach UE?
Projekt ustawy dotyczącej warunków dopuszczalności zatrudniania cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej został opublikowany w maju 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Jego najnowsza wersja, po fali krytyki ze strony środowiska pracodawców, jak i Rzecznika MŚP, odrzuca wprowadzenie od 1 stycznia 2025 r. obowiązku zawierania umów o pracę z cudzoziemcami.
Choć projektowane zmiany mają na celu uproszczenie procedur administracyjnych, część z nich budzi jednak wątpliwości. Chodzi tu głównie o wymóg zatrudnienia cudzoziemca na etacie na oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi. Uproszczony tryb ma być przewidziany wyłącznie dla pracowników z Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy.
W opinii ekspertów przepisy te budzą wątpliwości. Specjaliści wskazują, że zapis o szybkiej ścieżce zatrudniania dla obywateli wybranych państw równa się nierówne traktowanie. Sprawdźmy więc jak sytuacja wygląda w innych krajach UE.
Choć co do zasady to swoboda przepływu pracowników pozostaje najważniejsza w UE, jednak poszczególne kraje mają nieco inne regulacje, wynikające m.in. z różnic w sytuacji gospodarczej i społecznej. Zgodnie z art. 45 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, obywatele UE mają prawo:
Państwa członkowskie Unii Europejskiej przyjmują różne podejścia do kwestii zatrudniania, na przykład większość obywateli UE nie potrzebuje zezwolenia na pracę w Szwajcarii, ale w stosunku do obywateli Chorwacji istnieją ograniczenia, oni potrzebują posiadać takie zezwolenie.
Ponadto, obowiązujące w niektórych krajach regulacje dotyczą często rozwiązań takich jak:
Zatrudnianie cudzoziemców spoza UE? Zobacz nagranie z naszego webinaru.
Procedura uzyskania zezwolenia na pracę dla cudzoziemca w Polsce może się różnić w zależności od rodzaju pracy, kwalifikacji pracownika oraz jego obywatelstwa. Jednakże, ogólnie rzecz biorąc, proces ten wymaga zaangażowania się obu stron, czyli zarówno pracodawcy, jak i samego cudzoziemca podejmującego pracę.
W Polsce bez zezwolenia na pracę mogą pracować:
Przedsiębiorcy mogą też delegować pracowników z powyżej wspominanych państw do pracy w Polsce.
Planujesz zatrudnienie pracowników z zagranicy – skorzystaj z naszej usługi dla firm
Zazwyczaj procedura obejmuje kilka różnych etapów, takich jak:
W Polsce istnieje kilka rodzajów zezwoleń na pracę dla cudzoziemców, które różnią się między sobą w zależności od charakteru wykonywanej pracy, kwalifikacji pracownika oraz jego obywatelstwa. Najczęściej wydawane są następujące typy zezwoleń:
Każdy rodzaj zezwolenia wiąże się z innymi wymaganiami i warunkami. Warto podkreślić, że przepisy dotyczące zatrudniania cudzoziemców ulegają regularnym zmianom, dlatego zalecamy każdorazowo sprawdzenie aktualnych regulacji prawnych. Zatrudnianie cudzoziemców: dowiedz się jak możemy pomóc
Ponadto, ważne jest, aby zarówno pracodawca, jak i cudzoziemiec dokładnie zapoznali się z obowiązującymi przepisami i wymaganiami, aby uniknąć problemów związanych z legalnością zatrudnienia.
Kancelaria prawna TGC:
Doradztwo prawne z obszaru prawa pracy dla Twojej firmy
ul. Hrubieszowska 2
01-209 Warszawa
Polska
+48 22 295 33 00
contact@tgc.eu
NIP: 525-22-71-480, KRS: 0000167447,
REGON: 01551820200000. Sąd Rejonowy dla
m.st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy