Jednym ze sposobów przedsiębiorców zagranicznych na wejście na rynek polski jest otworzenie i prowadzenie działalności gospodarczej w formie oddziału. Rozwiązanie to umożliwia kontrolę działalności w wybranym kraju bez zawiązywania odrębnego podmiotu gospodarczego, co pozwala przedsiębiorcy zagranicznemu na oszczędność czasu i kapitału, niemniej jednak pomimo zalet jak to zwykle bywa w praktyce, instytucja ta nie jest pozbawiona również wad, o czym poniżej.
Oddział w Polsce to przedłużenie działalności spółki macierzystej zarejestrowanej w innym kraju. Działa on „w imieniu i na rzecz” zagranicznego przedsiębiorcy.
Oddział to część działalności gospodarczej zagranicznego przedsiębiorstwa, która jest:
Czym charakteryzuje się oddział przedsiębiorcy zagranicznego?
Poniżej przedstawiamy główne cechy oddziału zagranicznego podmiotu w Polsce:
Kto może otworzyć oddział w Polsce?
Oddział na terytorium Polski może być otwarty przez przedsiębiorców zagranicznych z innych państw członkowskich UE lub państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA).
Jeżeli spółka zagraniczna nie jest członkiem UE ani EFTA, wówczas może otworzyć oddział wyłącznie na zasadzie wzajemności. Otwarcie oddziału w Polsce będzie możliwe jedynie, jeżeli polska spółka może otworzyć oddział w kraju pochodzenia zagranicznej spółki macierzystej i korzystać z praw gospodarczych analogicznie do podmiotów lokalnych.
Rejestracja oddziału zagranicznej firmy w Krajowym Rejestrze Sądowym
Oddział może rozpocząć działalność dopiero po dokonaniu rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym. Wniosek o wpis można składać wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem Portalu Rejestrów Sądowych – PRS.
Do wniosku należy dołączyć poniższe dokumenty:
Zgodnie z przepisami wniosek o wpis do KRS, sąd rejestrowy rozpoznaje w terminie 7 dni od daty jego wpływu do sądu. W praktyce zajmuje to jednak o wiele więcej czasu, około kilku tygodni.
Pamiętaj: oddział nie może prowadzić jakiejkolwiek działalności w Polsce do czasu zakończenia procesu rejestracji!
Ile kosztuje rejestracja oddziału zagranicznej firmy?
500 zł – opłata sądowa za wpis
100 zł – opłata za ogłoszenie wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym
Do powyższych kosztów należy doliczyć jeszcze koszty tłumaczeń przysięgłych wymaganych dokumentów.
Ważne: W przypadku oddziału nie działa zasada tzw. jednego okienka dlatego tuż po rejestracji w KRS przedsiębiorca musi wystąpić o rejestrację w Urzędzie Skarbowym, Głównym Urzędzie Statystycznym a także w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, jeśli będzie zatrudniał pracowników.
Kto reprezentuje oddział zagranicznego przedsiębiorcy w Polsce?
Przedsiębiorca zagraniczny tworzący oddział ma obowiązek ustanowić osobę upoważnioną w oddziale do reprezentowania spółki macierzystej w Polsce – pełnomocnika zwanego również reprezentantem oddziału. Obowiązek ten powiązany jest z faktem, że oddział nie posiada formalnych odrębnych organów zarządzających. Sprawy oddziału prowadzone są więc przez osobę wskazaną przez przedsiębiorcę zagranicznego.
Polskie prawo nie określa żadnych wymogów co do wyboru reprezentanta – nie musi być to polski obywatel ani pracownik oddziału, ani osoba władająca językiem polskim. Pełnomocnik musi jednak posiadać adres na terytorium RP.
Prowadzenie ksiąg rachunkowych dla oddziału w Polsce
Oddział zobowiązany jest prowadzić dla oddziału oddzielną rachunkowość w języku polskim zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości. Księgi rachunkowe nie muszą być prowadzone w oddziale – możliwe jest prowadzenie ich w siedzibie zagranicznej spółki macierzystej.
Numer Identyfikacji Podatkowej (NIP) i obowiązki podatkowe
Kwestia rejestracji oddziału w Urzędzie Skarbowym może powodować wątpliwości. Mianowicie organy podatkowe stoją na stanowisku, iż przedsiębiorca zagraniczny musi posiadać dwa numery NIP – jeden dla siebie jako podatnika w celu rozliczania podatku VAT i CIT, a drugi dla oddziału, występującego w roli płatnika, w celu rozliczania podatku PIT i składek ZUS. Według skarbówki nie jest dopuszczalne by jeden i ten sam identyfikator podatkowy posiadały dwa podmioty. Natomiast stanowisko niektórych sądów administracyjnych jest zupełnie odmienne.
Oddział w Polsce – obowiązki podatkowe
To przedsiębiorca zagraniczny jest podatnikiem CIT, a nie oddział (ze względu na brak osobowości prawnej). Spółka macierzysta zobowiązana jest do płacenia w Polsce podatku dochodowego od osób prawnych (CIT). Spółka macierzysta powinna regulować należności z tytułu podatku VAT bezpośrednio w Polsce.
Co do zasady, zagraniczna spółka zagraniczna musi zarejestrować się w Polsce jako podatnik VAT, jeżeli jej działalność podlega opodatkowaniu tym podatkiem.
Zatrudnianie pracowników przez oddział związane jest z obowiązkiem płacenia składek na ubezpieczenie społeczne zaliczek na podatek dochodowy za zatrudnionych.
Działalność gospodarcza – sprawdź, jak możemy pomóc:
ul. Hrubieszowska 2
01-209 Warszawa
Polska
+48 22 295 33 00
contact@tgc.eu
NIP: 525-22-71-480, KRS: 0000167447,
REGON: 01551820200000. Sąd Rejonowy dla
m.st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy