21.12.2023 Biznes

Przegląd prawny TGC – grudzień 2023


Newsletter – zmiany w przepisach oraz ciekawe rozstrzygnięcia. Grudzień 2023.

  1. Sejm przegłosował kolejne wydłużenie terminu wejścia w życie e-Doręczeń 

W listopadowym przeglądzie prawnym informowaliśmy o przesunięciu terminu wejścia w życie I etapu obowiązku korzystania z doręczeń elektronicznych z 10 grudnia na 30 grudnia 2023 r. oraz o planowanych zmianach w systemie do e-Doręczeń, które zakładają m.in.: 

  • zmianę momentu wystawienia dowodu doręczenia 
  • uruchomienie powiadomień z e-Doręczeń w mObywatelu 
  • umożliwienie podpisywania wiadomości za pomocą profilu zaufanego 

12 grudnia br. w Sejmie odbyło się głosowanie nad nowelizacją ustawy o doręczeniach elektronicznych. Uruchomienie skrzynek do e-Doręczeń na potrzeby publicznej usługi ma być opóźnione co najmniej do 30 marca 2024 r., ale nie później niż do 1 stycznia 2025 r. Prezydent podpisał ustawę 15 grudnia br., wobec czego termin wdrożenia obowiązku e-Doręczeń został ponownie wydłużony.  

Dowiedz się więcej.  

  1. Wnioski WIS, WIA i WIP wyłącznie elektronicznie od 1 stycznia 2024 roku 

Od 1 stycznia 2024 r. możliwe będzie elektroniczne składanie wniosków o wydanie wiążących informacji stawkowych (WIS), wniosków o wydanie wiążących informacji akcyzowych (WIA) i wniosków o wydanie wiążących informacji o pochodzeniu (WIP), a także innych dokumentów dot. spraw o wydanie informacji wiążących. WIS składane będą w serwisie e-Urząd Skarbowy, a WIA i WIP na portalu PUESC.  

Od początku nadchodzącego roku wnioski te będzie można składać wyłącznie w formie elektronicznej.  

Dowiedz się więcej. 

  1. Zmiany w niedzielnym zakazie handlu  

W bieżącym roku jedna z niedziel handlowych przypadała na Wigilię, co wywołało kontrowersje. Sprawą zajął się Sejm nowej kadencji. Zaproponowano ustawę, zgodnie z którą, jeżeli dzień 24 grudnia przypada w danym roku w niedzielę to objęty jest on zakazem handlu. Ponadto, jeżeli niedziela przypada w Wigilię, to zakaz handlu nie będzie obowiązywał w dwie niedziele poprzedzające tę przypadającą na dzień 24 grudnia. Dzięki temu zapisowi nie będzie trzeba każdorazowo zmieniać ustawy, gdy Wigilia wypadnie w niedzielę. Akt ten został przegłosowany znaczną większością głosów przy braku głosów sprzeciwu. Ustawa z dnia 29 listopada 2023 r. o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni została podpisana przez Prezydenta 4 grudnia br.   

Dowiedz się więcej.  

  1. Państwowa Inspekcja Pracy przedstawiła plan działania na 2024 r.  

Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) ogłosiła plan działania na 2024 r. Uwzględnia on najnowsze zmiany przepisów, przede wszystkim tegoroczne nowelizacje Kodeksu pracy, a także postulaty i stanowiska organizacji społecznych, oraz unijnych instytucji. W 2024 r. PIP zamierza przeprowadzić 60 tys. kontroli – analogicznie do bieżącego roku. PIP ma w planach również szereg działań prewencyjnych, promocyjnych i doradczych, które mają objąć co najmniej 35 000 podmiotów. Wśród priorytetów organu na przyszły rok znajdziemy np. rozpatrywanie skarg pracowników, zwłaszcza wszelkich sygnałów dotyczących opóźnień i zaniżania wypłat pracowniczych oraz przestrzeganie przepisów prawa pracy z zakresu czasu pracy i urlopów wypoczynkowych w jednostkach samorządu terytorialnego.  

Dowiedz się więcej.  

  1. Nowy wzór pełnomocnictwa ogólnego w sprawach podatkowych   

Od 10 grudnia 2023 r. obowiązują nowe wzory pełnomocnictwa ogólnego w sprawach podatkowych (formularz PPO-1) oraz zawiadomienia o zmianie, odwołaniu lub wypowiedzeniu tego pełnomocnictwa (formularz OPO-1). Celem zmiany było dostosowanie tych dokumentów do aktualnych standardów tworzenia formularzy elektronicznych.  

  1. Webinar: Wdrożenie KSeF – najważniejsze kwestie prawne i podatkowe  

Zachęcamy do pobrania nagrania z naszego webinaru, podczas którego eksperci TGC i Crowe PL odpowiedzieli na najczęściej pojawiające się pytania firm dotyczące kwestii prawnych i podatkowych związanych z KSeF. Dowiesz się z niego m.in.:   

  • kogo obejmie obowiązek wdrożenia e-faktur, a które podmioty będą z niego zwolnione,   
  • jaki będzie zakres obowiązku wystawiania e-faktur w transakcjach krajowych (B2B i B2G) i transgranicznych   
  • za co mogą grozić sankcje finansowe i ile wyniosą oraz  
  • jak przygotować organizację na wdrożenia KSeF  

Obejrzyj nagranie tutaj.   

  1. Webinar: E-doręczenia dla spółek prawa handlowego – jak przygotować się do nowego obowiązku?   

Zachęcamy do pobrania nagrania z naszego webinaru dotyczącego obowiązku przejścia na e-doręczenia przez spółki prawa handlowego, podczas którego nasi eksperci powiedzieli, jak i kiedy przygotować się do przejścia na elektroniczne doręczenia. Poruszyliśmy następujące zagadnienia:    

  • Czym są e-doręczenia?   
  • W jaki sposób przygotować się do nachodzących zmian?   
  • Jakie podmioty są zobowiązane do korzystania z e-doręczeń?   
  • Jak założyć skrzynkę z adresem do e-doręczeń?   

Obejrzyj nagranie tutaj

Obsługa prawna firm – sprawdź, jak możemy pomóc:


Chcesz być na bieżąco?
Subskrybuj nasz newsletter!
Pełna treść zgody

TGC Corporate Lawyers

ul. Hrubieszowska 2
01-209 Warszawa
Polska

+48 22 295 33 00
contact@tgc.eu

NIP: 525-22-71-480, KRS: 0000167447,
REGON: 01551820200000. Sąd Rejonowy dla
m.st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy

Mapa