Newsletter – zmiany w przepisach oraz ciekawe rozstrzygnięcia. Styczeń 2024.
1. Obowiązkowy KSeF nie wejdzie w życie w 2024 r.
Minister Finansów, podczas konferencji prasowej 19 stycznia 2024 r., poinformował, że obowiązkowy Krajowy System e-Faktur (KSeF) nie zostanie uruchomiony ani tak jak planowano, czyli 1 lipca 2024 r., ani w tym roku. Zdaniem resortu obecny stan przygotowań technicznych nie pozwala na bezpieczne wdrożenie obowiązku w najbliższych miesiącach. Ministerstwo zleciło przeprowadzenie audytu informatycznego systemu.
Choć wedle zapewnień, resortowi zależy na jak najszybszym uruchomieniu obowiązkowego KSeFu, to nowy termin zostanie wskazany dopiero po przeprowadzeniu audytu. Wyniki kontroli mogą przełożyć się na zmiany w systemie.
Przesunięcie uruchomienia obowiązkowego KSeFu może pomóc firmom lepiej przygotować się do obowiązku e-fakturowania. Jak wynika bowiem z badania przeprowadzonego przez TGC Corporate Lawyers wraz z Crowe Polska, zaledwie 3% badanych deklaruje pełną gotowość do korzystania z systemu e-faktur. Więcej o wynikach naszego badania przeczytasz tutaj.
2. Ochrona sygnalistów – wznowienie prac nad projektem ustawy
Na początku stycznia 2024 r. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała o uwzględnieniu w wykazie prac legislacyjnych programowych projektu ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa (tzw. sygnalistów, whistleblowers), implementującej dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z 23 października 2019 r. Dyrektywa ta ustanawia zasady i procedury dotyczące ochrony sygnalistów zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym.
Propozycja z 8 stycznia 2024 r., opracowana przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, to już siódmy projekt ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa. Polska od ponad 2 lat nie wdrożyła pierwszej transzy unijnych przepisów o ochronie sygnalistów.
Ustawa o ochronie sygnalistów określa środki prawne i gwarancje, które mają przysługiwać osobie zgłaszającej naruszenie. Nakłada ona obowiązek wdrożenia lokalnych procedur i poufnych kanałów zgłaszania naruszeń prawa na takie podmioty jak m.in.:
Projekt ustawy o sygnalistach ma być przyjęty przez Radę Ministrów do końca I kwartału tego roku, tj. do 31 marca. Termin wejścia w życie nowych przepisów skrócono do 1 miesiąca.
3. 10 najważniejszych zmian prawnych od 1 stycznia 2024 r.
Eksperci TGC Corporate Lawyers i Crowe przygotowali podsumowanie najważniejszych przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2024 r.
4. Dyrektywa Insolvency III – darmowe upadłości dla mikroprzedsiębiorstw
Komisja Europejska pracuje nad dyrektywą Insolvency III wprowadzającą uproszczone postępowanie upadłościowe dla mikroprzedsiębiorców, czyli podmiotów zatrudniających do 10 pracowników, których obroty nie przekraczają 2 mln EUR rocznie. Według proponowanych przepisów organ rozpatrujący wniosek o upadłość nie będzie mógł oddalić tego wniosku nawet jeżeli dłużnik nie jest w stanie pokryć kosztów postępowania upadłościowego.
Celem zmian jest przede wszystkim ujednolicenie prawa upadłościowego na terenie UE. Państwa członkowskie będą mogły zdecydować czy nowym postępowaniem objęty będzie również sektor MŚP. Obecnie przepisy prawa upadłościowego w poszczególnych krajach UE różnią się w znacznym stopniu. Prowadzi to m.in. do dużych różnic w skuteczności krajowych postępowań upadłościowych, co przekłada się na zmniejszenie atrakcyjności inwestycji transgranicznych.
Obsługa prawna firm – sprawdź, jak możemy pomóc:
ul. Hrubieszowska 2
01-209 Warszawa
Polska
+48 22 295 33 00
contact@tgc.eu
NIP: 525-22-71-480, KRS: 0000167447,
REGON: 01551820200000. Sąd Rejonowy dla
m.st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy