Utworzenie adresu dedykowanego do doręczeń elektronicznych (zwanego także „adresem do e-doręczeń” lub „ADE”) oraz dokonanie wpisu adresu w Bazie Adresów Elektronicznych („BAE”) już wkrótce będzie dotyczyć spółek prawa handlowego. Jak i kiedy przygotować się do nowych obowiązków?
Do tej pory przedsiębiorcy sami mogli decydować o tym czy chcą korzystać z doręczeń elektronicznych na zasadach określonych w ustawie z 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 285).
Przejście na e-doręczenia powodowało, że komunikacja z organami administracji publicznej prowadzona była wyłącznie w formie online. Elektroniczna forma komunikacji z urzędami stanie się obowiązkowa dla niektórych ze spółek już od 10 grudnia 2023 r.
Zastąpienie tradycyjnej pisemnej formy komunikacji doręczeniami elektronicznymi ma za zadanie przede wszystkim ułatwić i przyspieszyć komunikację oraz prowadzenie postępowań. E-doręczenia stanowią bowiem odpowiednik przesyłki poleconej za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.
Z całą pewnością implementacja nowego obowiązku będzie stanowiła niemałe wyzwanie dla przedsiębiorców, m.in. ze względu na konieczność wprowadzenia zmian w wewnętrznych procedurach obiegu dokumentacji elektronicznej czy też konieczność wyznaczenia administratora skrzynki dla e-doręczeń.
Z tego względu warto rozważyć wcześniejsze złożenie wniosku o utworzenie skrzynki wraz z adresem do e-doręczeń (co jest możliwe w dowolnym momencie), aby w odpowiednim czasie dostosować spółkę do nowych warunków prowadzenia komunikacji z organami administracji państwowej.
Minister Cyfryzacji w komunikacie z 29 maja 2023 r., ogłoszonym w Dzienniku Ustaw RP w dniu 7 czerwca 2023 r., określił m.in. dla podmiotów niepublicznych wpisanych do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (do których zaliczają się wszystkie spółki prawa handlowego z udziałem prywatnym) ostateczne terminy na obowiązkowe wdrożenie nowych rozwiązań technicznych niezbędnych do doręczania i odbioru korespondencji urzędowej za pośrednictwem skrzynki z adresem do doręczeń elektronicznych.
Termin na założenie skrzynki z adresem do doręczeń elektronicznych jest zależny od daty rejestracji spółki w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, tj.:
W wykonaniu obowiązku nałożonego Ustawą podmioty niepubliczne wpisane do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego powinny:
W przypadku utworzenia adresu do doręczeń przez publicznego dostawcę (obecnie jest nim Poczta Polska S.A.) za pośrednictwem rządowej strony, wpis adresu do BAE następuje automatycznie, zaraz po aktywacji adresu do e-doręczeń.
Zachęcamy do skorzystania ze wsparcia naszej kancelarii w zakresie przygotowania się do nadchodzących obowiązków związanych z przejściem na doręczenia elektroniczne. Nasi eksperci pomogą m.in. złożyć stosowny wniosek o założenie skrzynki wraz z adresem do doręczeń elektronicznych.
Podstawa prawna:
ul. Hrubieszowska 2
01-209 Warszawa
Polska
+48 22 295 33 00
contact@tgc.eu
NIP: 525-22-71-480, KRS: 0000167447,
REGON: 01551820200000. Sąd Rejonowy dla
m.st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy