Zmiany w przepisach oraz ciekawe rozstrzygnięcia – luty 2023. Podsumowanie przygotowane przez TGC Corporate Lawyers.
1. Nowe przepisy Kodeksu karnego
Nowelizacja Kodeksu karnego, która została uchwalona pod koniec 2022 roku, wchodzi w życie na początku marca 2023 roku. Zmiany obejmują m.in. zaostrzenie kar za najcięższe przestępstwa i wprowadzenie elastycznego wymiaru kar, tj. do 30 lat pozbawienia wolności oraz bezwzględne dożywocie. Nowela wprowadza również możliwość konfiskaty aut pijanych kierowców, u których podczas kontroli wykryto minimum 1,5 promila alkoholu we krwi. Wymierzenie kary jest niezależnie od tego, czy osoba spowodowała wypadek drogowy. Pojazdy mają być konfiskowane również kierowcom, którzy ponownie (w warunkach recydywy) popełniają przestępstwo jazdy pod wpływem alkoholu (min. 0,5 ‰ alkoholu we krwi), jeżeli spowodowali wypadek drogowy.
2. Kolejna nowelizacja przepisów Kodeksu pracy
Na początku lutego Sejm uchwalił kolejne zmiany w Kodeksie pracy związane z unijną dyrektywą work-life-balance. Zmiany obejmują między innymi korzystniejsze regulacje dotyczące urlopu rodzicielskiego, dodatkowe dni urlopu opiekuńczego oraz wprowadzenie urlopu wynikającego z siły wyższej. Ponadto, rozszerzeniu ulegnie zakres informacji o warunkach zatrudnienia, które pracodawca musi przedstawić pracownikowi.
3. Zmiana telepracy na pracę zdalną
7 kwietnia 2023 roku z Kodeksu pracy znikną regulacje dotyczące telepracy. Od tego momentu będą obowiązywać przepisy o pracy zdalnej, wprowadzone do polskiego porządku prawnego ostatnią nowelizacją ustawy. Zgodnie z nowelą telepraca może być stosowana nie dłużej niż przez sześć miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.
Jakie obowiązki muszą spełnić pracodawcy w związku z wdrożeniem pracy zdalnej?
4. Nowy Krajowy Standard Rachunkowości
Dla sprawozdań finansowych za rok 2023 r. będzie obowiązywać nowy Krajowy Standard Rachunkowości dla „Przychodów ze sprzedaży wyrobów, półproduktów, towarów i materiałów”.
5. Zmiana zasad finansowania spółek z ograniczoną odpowiedzialnością
W związku z wejściem w życie ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom z dnia 7 lipca 2022 roku, zmienią się zasady finansowania spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, w rozumieniu Kodeksu spółek handlowych. Nowe przepisy wejdą w życie 10 listopada 2023 roku.
Spółki z o. o. nie będą mogły już składać ofert nabycia i objęcia nowych udziałów w spółce nieoznaczonemu adresatowi. Zakazana będzie również promocja nabywania oraz obejmowania nowych udziałów przez kierowanie reklamy lub innej formy promocji skierowanej do nieoznaczonego adresata. Osoba składająca ofertę nabycia udziałów w spółce z o. o. w określony powyżej sposób będzie podlegać grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 6 miesięcy.
Obsługa prawna firm – sprawdź, jak możemy pomóc:
ul. Hrubieszowska 2
01-209 Warszawa
Polska
+48 22 295 33 00
contact@tgc.eu
NIP: 525-22-71-480, KRS: 0000167447,
REGON: 01551820200000. Sąd Rejonowy dla
m.st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy