23 marca 2023 r. prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Jest to największa od lat nowelizacja w zakresie prawa pracy. Akt wdraża m.in. unijną dyrektywę work-life balance i rodzicielską. Jakie zmiany przewiduje nowela?
Podpisana przez prezydenta nowelizacja Kodeksu pracy przewiduje duże zmiany w prawach i obowiązkach pracowników. Zawiera również wiele regulacji dotyczących pracy zdalnej. Większość tych zmian jest bardzo korzystna dla pracowników. Ustawa wejdzie w życie po upływie 21 dni od dnia ogłoszenia.
Nowela wdraża również dwie unijne dyrektywy, zawierające prorodzicielskie i propracownicze przepisy. Są to dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1152 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej oraz dyrektywa 2019/1158 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów oraz uchylająca dyrektywę Rady 2010/18/UE. Warto przypomnieć, że termin ich implementacji upłynął na początku sierpnia 2022 r.
Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadza nieprzenoszalną część urlopu rodzicielskiego w wymiarze do 9 tygodni dla każdego z rodziców. Jego wymiar wzrośnie więc z 32 do 41 tygodni (z 34 do 44 w przypadku porodu mnogiego). W przypadku rodziców dzieci z zaświadczeniem o nieuleczalnej chorobie lub o ciężkim upośledzeniu powstałym w okresie prenatalnym lub podczas porodu urlop rodzicielski wydłuży się do 65-67 tygodni.
Jeżeli któryś z rodziców nie skorzysta z dodatkowych tygodni, urlop przepada. Nie będzie więc możliwe przekazanie tych dni matce w przypadku, gdy nie wykorzysta ich ojciec. Co ważne – prawo ojca do urlopu rodzicielskiego będzie uniezależnione od czy matka dziecka w dniu porodu była zatrudniona (ubezpieczona).
Wedle obecnie obowiązujących przepisów zasiłek macierzyński za pierwsze 6 tygodni urlopu rodzicielskiego wypłacany jest w wysokości 100% podstawy zasiłku i 60% za pozostałą jego pozostałą część. Nowe przepisy przewidują zasiłek macierzyński dla obojga rodziców w wysokości 70% podstawy zasiłku za dodatkowe 9 tygodni urlopu.
Pracownicy będą mieć prawo do bezpłatnego urlopu opiekuńczego w wymiarze 5 dni w roku kalendarzowym. We wniosku będzie trzeba wskazać jedną z przyczyn – zapewnienie osobistej opieki lub wsparcia członkowi rodziny (dzieciom, małżonkowi i rodzicom). Możliwe będzie również skorzystanie z takiego urlopu w celu pomocy osobie mieszkającej z pracownikiem, która wymaga opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych.
Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadza również możliwość zwolnienia się od pracy „z powodu działania siły wyższej”. Będzie je można wykorzystać w pilnych sprawach rodzinnych w wymiarze 2 dni albo 16 godzin w roku kalendarzowym z zachowaniem prawa do połowy wynagrodzenia.
W świetle nowych przepisów pracodawca nie może zakazać pracownikowi pracy dla kilku podmiotów. Pracownik będzie więc mógł jednocześnie pozostawać:
Pracownik ma więc prawo do pracy na rzecz innego podmiotu na podstawie:
Pracodawca nie będzie miał prawa do wypowiedzenia umowy o pracę lub rozwiązania jej bez wypowiedzenia z powodu pozostawania w stosunku pracy lub podobnym z innym podmiotem.
Wyjątek: zakaz pracy na rzecz innego pracodawcy obowiązuje tylko, gdy pracownik zawarł z pracodawcą umowę o zakazie konkurencji. Pracownik nie będzie wtedy mógł świadczyć pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu prowadzącego działalność konkurencyjną wobec pracodawcy albo prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy.
W świetle nowych przepisów to długość umowy na czas próbny, jaką firma zamierza zawrzeć z pracownikiem po okresie próbnym będzie określać maksymalny czas trwania okresu próbnego. Umowy te będzie można zawrzeć na okres nieprzekraczający:
W przypadku odmowy pracodawca będzie musiał przedstawić pisemne uzasadnienie braku zgody na elastyczną organizację czasu pracy.
Osoby wychowujące dzieci do 8. roku życia będą musiały wyrazić zgodę na:
Pracodawca nie będzie mógł decydować za pracownika.
Nowela wprowadza również szereg innych zmian m.in.
Nowelizacja Kodeksu pracy to rewolucja. Na rynku pracy pojawiło się wiele pytań o sposoby wdrażania zmian. Wiele zagadnień jest wciąż niedoprecyzowanych przez ustawodawcę lub są one niezrozumiałe dla pracodawców. Nowela stawia przed pracodawcami wiele wyzwań, dlatego przygotowanie organizacji do nowych przepisów warto rozpocząć już teraz.
Nowelizacja Kodeksu Pracy – sprawdź, jak możemy pomóc:
ul. Hrubieszowska 2
01-209 Warszawa
Polska
+48 22 295 33 00
contact@tgc.eu
NIP: 525-22-71-480, KRS: 0000167447,
REGON: 01551820200000. Sąd Rejonowy dla
m.st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy